Yerli Araba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yerli Araba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

15 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Türkiye’nin uzun zamandır hayali olan yerli araba üretimi konusunda sona gelinip geçtiğimiz aylarda Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile Gebze Bilişim Vadisinde düzenlenen etkinlikte elektrikli araba tanıtımı gerçekleştirilmişti. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG),kuruluşunu resmi olarak 28 haziran 2018 de gerçekleştirmiş ve yaklaşık 18 ay sonra üç boyutlu ilk modelini ortaya çıkartmıştır. Yerli Araba Hakkında Bilinmesi Gerekenler;

Marmara Bölgesinde bulunan, Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulması planlanan fabrikanın temelleri 2020 yılı Mart ayında atılmaya başlanacaktır. 2022 yılında fabrikanın üretime açılması planlanmaktadır. Bu fabrikada 2030 yılına kadar tüm fikir ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir e-platform üzerinden beş model daha üretilmesi planlanmaktadır.

Elektrikli Araba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçten yanmalı motorlar üreticilerin artık yavaş yavaş uzaklaşmak istedikleri bir sistemdir. Tamamen elektrikli olması sayesinde özellikle çevre kirliliğinin önüne geçilmesi adına elektrikli araba üretimi tercih edilmektedir. Üreticilerin bir çoğu hibrit veya tamamen elektrikli otomobil üretimi konusunda teknolojilere yoğunlaşarak gelecek planlarını bu doğrultuda yapmaktadır.

Dünyayı tehdit eden çevre kirliliği ve artacak petrol fiyatları düşünüldüğünde çoğu insanı elektrikli araç tercih etmeye zorluyor. Yerli üreticiler tamda bu noktada içten yanmalı motorlar üretmekten uzaklaşmak durumunda kalıyor. Tamamen elektrikli olması sayesinde sessiz çalışması ve emisyon salmaması beklenmektedir.

Yerli otomobil temel modellerinde, arka akslarda 200 beygir güç üreten bir motor bulunmaktadır. Çift motorlu modelde ise, ön aksta ek bir ünite bulundurup dört tekerlekten de çekiş gücü sağlanıp otomobil 400 beygir çekiş gücüne çıkartılmaktadır.

TOGG tasarım aşamasında dış ülkelere de hitap edebilmek adına İtalyan bir otomobil tasarımcısından yardım almıştır. Elektrikli araba tasarlanırken özellikle Anadolu kültürleri ve lale figüründen esinlenilmiştir. Yerli otomobil geniş bir kabine sahip olmakla birlikte uzun bir dingil mesafesi sağlamaktadır.

yerli araba içi

Yerli arabanın iç kısmı

Yerli elektrikli arabada, geniş dijital gösterge panelleri ve bilgi eğlence sistemlerinden büyük oranda yararlanılmıştır. Ayrıca, yolcularda düşünülmüş ve onlar adına bir ekran bulundurulmaktadır. İç mekan hakimiyetini arttırmak adına orta konsola da klima kontrol panelleri konulmuştur.

Gelişmiş sürücü destek sistemleri arasında yavaş trafik pilotu özelliği yer almaktadır. Bu sistem yavaş akan trafikte sürücülerin yüklerini hafifletmek adına tercih edilmiştir. Araçta bulunan bileşik mimari sayesinde, yapılan güncelleme ve yeni yazılımlar uzaktan uygulanan sistemlerle araca yüklenebilecek. Tekrar bu sistem kullanılarak yaşanan arızalara uzaktan müdahale edilebilecektir.

Akıllı otomobil özelliğine sahip olduğu için sürekli İnternet bağlantıları bulunacaktır. Bu sayede akıllı evi olan elektrikli araba sahipleri, akıllı evle elektrikli araba arasında bağlantı kurabilecekler.

Şarjla çalışacak elektrikli otomobil, şarj bitimine yakın uyarı verecektir. Motorlar, hızlı şarj kullanılarak yarım saat gibi bir sürede yüzde seksene kadar şarj edilebilecektir. Evlerde, ofislerde ve yol üzerine kurulacak olan istasyonlarda bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu istasyonların 2022 ye kadar kurulması planlanmıştır.