Yazılım Hakkında Merak Edilenler

Yazılım Hakkında Merak Edilenler

24 Şubat 2020 0 Yazar: Soner Güner

Yazılım, belirli bir işi yapabilmek için elektronik olan bir donanımı kullanmak için verilen komut olarak tanımlanabilir. Bu komutları yapabilmek için öncelikle işlemcilere işlenmiş bir konuma getirilmesi gerekir. Yazılım, insanın hayatının çok büyük bir kısmını kaplar. Hayatımızı kolaylaştırır ve hayatımıza yenilikler sokar. Yazılım Hakkında Merak Edilenler;

Otomotiv, inşaat, eğitim, reklam, pazarlama, medya, eğlence, sağlık, iletişim başta olmak üzere daha birçok alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca bilgisayar, telefon, televizyon, internet gibi yeni nesil icatlarda da yazılım sık sık kullanılmaktadır. Kısacası, yazılım hayatımızın tüm alanlarında iç içe olduğu bir konudur.

Yazılım Nasıl Yazılır?

Yazılım yazmak için ilk olarak donanım ve işletim sistemlerinin bilinmesi gerekir. Yapılan işleme uygun olan işlemci ve donanım seçilmelidir. Bu konuda en önemli husus doğru işlemci seçimidir. Daha sonra da bu işlemciye uygun olan dil seçilmelidir. Her dil her işlemciye uymaz. Bu işlemden sonra ise derleyici aracılığı ile yazılan kodlar makine diline çevrilir.

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım, iki ana başlık altında toplanır. Bunlar, bilgisayar yazılımı ve elektronik yazılımdır.

Bilgisayar Yazılımı Nedir?

Bilgisayar yazılımı, işlev olarak üç başlık altında incelenebilir. Bunlar, sistem yazılımı, bilgisayar programlama araçları ve uygulama yazılımıdır. Uygulama yazılımları, bilgisayarda kullanılır. Ofis programları, web programları, resim ve video düzenleme programları ve oyunlar olmak üzere daha pek çok uygulamada kullanılır. Bilgisayar yazılımlarının en önemli amacı, yazılım işini hızlandırmak ve sadece tek bir tuşla yapmaktır.

Sistem Yazılımı Nedir?

Sistem yazılımları, donanım ve yazılımın uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu sistem yazılımı için kişinin daha ayrıntılı bir bilgisayar bilgisine sahip olması gerekir.

Bilgisayar Programlama Araçlar Nedir?

Bu yazılımlar, kod ve donanım arasında bir köprü işlevindedir. Yazılan kodları bilgisayar dilinden donanımlara aktarır. Bilgisayar bu sayede uygulamalara ne yapacağını bilir.

Programlamada Hangi Yazım Dili Kullanılması Gerekir?

En çok kullanılan diller, Java dili ve Visual Basic dilidir. FakaT oyun yazan biri için de C# dilini kesinlikle öğrenmesi gerekir. Python dili, dünyada çok fazla popüler olan bir kullanım dilidir. Hemen hemen tüm işletim sistemlerinde kullanılır.