Yatırım İçin Nasıl Altın Alınmalı

Yatırım İçin Nasıl Altın Alınmalı

26 Şubat 2020 0 Yazar: Soner Güner

Altın son yıllarda siyasi ve iktisadi olaylardan dolayı sürekli artış göstermektedir. Altına yatırım yapmak orta ve uzun vadede her zaman kazandırmaktadır. Sizde bir yatırım yapmak istiyorsanız, altın almak en karlı ve garantili olanıdır. Riske girmeden paranızı güvenli bir şekilde yükseltebilirsiniz. Ekonomi istikrarsız ve belirsiz bir dönemde ise vadesi bakılmadan altın almak her zaman karlıdır.

Hangi Altın Daha Çok Kazandırır?

Altın deyince aklımıza altının pek çok çeşidi gelmektedir. Gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın veya bilezik küpe gibi tasarımı olan altınlar aklımıza gelir. Altını yatırım olarak alacaksa işçilik maliyeti olmayan altını tercih etmeliyiz.

Gram altın yatırım için en uygundur. Takı olarak aldığımız altınlarda işçilik maliyeti vardır. Bu altınları bozdururken bu sebepten %30 kadar zarar ederiz. Gram altında böyle bir maliyet söz konusu değildir. Eğer takı olarak altını alıyorsanız bunu yıllarca kullanmanızı ve bozdurmamanızı tavsiye ederiz. İşçilik maliyetine daha az para ödemek için iki çeyrek altın yerine bir yarım altın veya iki yarım yerine tam altın alabilirsiniz. Bilezik alırken de işçiliği az düz bilezikleri tercih edebilirsiniz.

Altının Alışı Ve Satışı Arasındaki Fiyat Farkı Nedir?

Altına yatırım yaparken altının alış ve satış yaparken arasındaki fiyat farkına dikkat etmeliyiz. Bu fark yatırımın karlılığını ortaya koymaktadır. Bu fiyat farkını da işçilik maliyeti belirlemektedir. İşçilik maliyeti çoksa fiyat farkı da büyük olacaktır. Bu sebeplerle en avantajlı ve karlı altın, işçilik maliyeti olmaması sebebi ile gram altındır. Gram altının alış ve satıştaki fiyat farkı, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını veya bileziğe göre daha düşüktür.

Bankalardan Gram Altın Almak

Bankalardan altın hesabı açıp, gram altın satın almak oldukça karlıdır. Altını kuyumculardan fiziki olarak almaktan çok daha güvenlidir. Altını yastık altı yapıp saklamak beraberinde çok sorunu getirir. Bankadaki altınlarınızın kaybolma veya çalınma gibi bir durumu olmaz.

Kuyumculardan alacağımız en büyük gram altını bile bir gram sınırı bulunmaktadır. Bankalardan alacağınız altın için böyle bir sınır yoktur. Bütçenize göre istediğiniz paraya istediğiniz kadar alabilirsiniz. Bankaların çoğu altın hesaplarına hesap işletim ücreti almaz. Ayrıca altın hesabınıza faiz getirisi gibi avantajlarda sunarlar.