WhatsApp’a Karanlık Mod Özelliği Geldi

WhatsApp’a Karanlık Mod Özelliği Geldi

6 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Android 10 ve iOS 13 ile karanlık mod özelliği akıllı telefonlara gelmişti. Kullanıcılar bu sayede telefon temalarını istediği gibi belirleyebiliyor. Bu modların aydınlık ve koyu olmak üzere iki seçenekleri bulunuyor. Kullanıcıların telefonlarına gelen bu özellik şimdi de WhatsApp uygulamasında da kullanılabilecek. WhatsApp’a Karanlık Mod Özelliği Geldi ile ilgili detaylar;

WhatsApp’da sadece karanlık mod seçeneğini kullanılabilecek. Deneme ve test süreçleri sona eren bu yeni özellik, yeni güncelleme ile WhatsApp kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Bu yeni özelliği siz de denemek istiyorsanız hemen uygulamanızı güncelleyin.

Güncellemenin ayrıntılarında yeni gelen özellikleri ve nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı bir içerik de sunuluyor. Güncelleme yaptıktan sonra ekran ve parlaklık ayarlarından koyu seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bu sayede telefonunuzda alıştığınız koyu temayı WhatsApp uygulamasında da kullanabilirsiniz. Koyu tema kullanımı telefonların şarjlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor.

whatsapp

WhatsApp

Telefonların şarj ömrünü arttıran bu özellik ile aynı zamanda gözlerin yorulması da önlüyor. Uzun saatler boyunca kullanılan telefonlar göz sağlığını tehlikeye attığınız hepimiz biliyoruz. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile sosyal medya kullanımı da arttı. Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ise çok uzun saatler telefon kullanımına neden oluyor. Uzun saatler parlak ışığa bakan gözler ise daha fazla yoruluyor.

Bu nedenle hem akıllı telefonlar hem de uygulamalar karanlık mod seçeneğini kullanıma sunmaya başladı. Kendi beğeninize göre seçeceğiniz karanlık ya da aydınlık tema ile siz de kendi telefonunuzu istediğiniz tema ile kullanabilirsiniz. Beğenilen tüm uygulamalar kullanıcıların ürün ya da uygulama ile bağ kurmasını sağlıyor. Bu sayede kullanımı ve dolayısı ile markanın kazancı artıyor.

Bu nedenle tüm uygulamalar beğenilen özellikleri kendi bünyesine de ekliyor. WhatsApp da akıllı telefonlara gelen ve beğenilen açık ve koyu tema özelliğini, kendi uygulamasını kullanan tüm kullanıcıların beğenisine sundu.

Fakat bu özelliği kullanamayacak uygulama kullanıcıları da var. Eski sürüm ile çalışan ve güncellenmeyen bazı telefonlar bu özellikten yararlanamayacak. Android tabanlı akıllı telefonunuz Android 10’dan daha düşük bir sürümde çalışıyorsa bu özellikten yararlanamazsınız. Aynı şekilde İOS 13 altındaki sürümleri kullanana Iphone’lar için de kullanılamayacak. Eski telefonlara güncellemelerin gelmemesi yeni uygulama özelliklerin de kullanılmasını engelliyor.

Akıllı Telefonlarda Karanlık ve Aydınlık Mod Kullanımı

Akıllı telefonlarınız şarj ömrünü uzatmak ve göz sağlığınız için karanlık mod seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu tema ile birlikte telefonunuzun genel görünümü koyu renkli olur. Aydınlık mod ile telefonunuzu eski aydınlık hali ile kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu seçenekler dışında telefonunuz otomatik olarak da aydınlık ve karanlık mod seçimini yapabilir. Bu seçimde akıllı telefon sabah ve akşam için ayrı temalar kullanır. Gün doğumundan gün batımına tema değiştirebilir. Bunun için özel saatler de seçerek kendi istediğiniz saatlerde telefonunuzun açık ya da koyu temaya geçmesini sağlayabilirsiniz. Koyu ya da açık tema tercihi kullanıcının kendi tercihine kalmıştır.