WhatsApp İle Ödeme Yapılabilecek

WhatsApp İle Ödeme Yapılabilecek

12 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

En popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp ile artık ödeme de yapılabilecek. Milyonlarca kullanıcısı olan uygulama diğer mesajlaşma alışkanlıklarının hepsini yıkıp geçmişti. Kullanıcıları tarafından büyük bir alışkanlık haline gelen uygulama, son dönemde yaptığı yenilikler ile dikkat çekiyor. Gelen güncellemeler ile beraber WhatsApp İle Ödeme Yapılabilecek hale geldi!

WhatsApp yaptığı son çalışmalar ile uygulama üzerinden sipariş ve ödeme yapabilme özelliğini de kullanıcılarına sundu. Bu yöntemin adı ise WhatsApp Pay. Ünlü ödeme teknolojileri şirketi Mastercard ile anlaşan uygulama, ülkemizde ilk olarak Sefamerve adlı tesettür giyim markası ile ödeme almaya başladı.

Hindistan’da yoğun olarak kullanılan bu ödeme yöntemi ise ilk kez ülkemize gelmiş oldu. Avrupa ve Türkiye için bir ilk olan bu yöntemin, kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağı ise şu anlık büyük bir merak konusu. Zamanla bu yeni uygulamanın sonuçları ortaya çıkacaktır.

WhatsApp İle Ödeme

WhatsApp İle Ödeme Yapılabilecek

WhatsApp İle Ödeme Yapılabilecek

Şimdi bu yeni sistem hakkında daha ayrıntılı bilgi verelim. Kullanıcılar şirket yetkilileri ile uygulama üzerinden sohbet ederken, sipariş verdikleri ürünün ödemesini de uygulama üzerinden yapabilecek. Şirketin adres defterinde kayıtlı olması şartı ile ödeme sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek. Yani telefonunuza kayıt etmediğiniz bir numara ile sohbet edebilirsiniz ama ödeme gönderemezsiniz. Bu nedenle bir alışveriş yapma ve ödeme söz konusu olduğunda, şirketin numarası telefonunuzda kayıtlı olmalıdır.

WhatsApp bu özelliği ile zaman kaybını büyük ölçüde önlemeyi hedefliyor. Günümüzde sosyal medya üzerinden satışların artması, müşteriler için destek hatlarının da sosyal medya üzerinden hizmet vermesini sağlıyor.

Bir şirket ile iletişime geçmek ve sipariş vermek için, çoğu müşteri WhatsApp uygulamasını kullanıyor. Kısa süre içinde sorularına yanıt alan müşteri, siparişini de aynı şekilde bu uygulama üzerinden veriyordu. Fakat ödeme için uygulamadan başka bir uygulamaya geçmesi gereken kullanıcı için yeni ödeme sistemi ile WhatsApp’dan ayrılmadan kısa sürede ödeme yapabilme yapabilecek. Kullanıcılar uygulama üzerinden kart bilgilerini kaydedebilecek ve her seferinde aynı kart bilgilerini girmek zorunda kalmayacak.

Tüm trend uygulamaların tarafından daha fazla kullanım sağlamak için insanların online alışveriş alışkanlıklarının başarılı bir şekilde analiz edildiği, WhatsApp’a gelen bu yeni yöntem ile de belli oldu. Çoğu alışveriş sitesinin sunduğu kart bilgileri kaydetme seçeneği ile kullanıcılar daha fazla alışveriş için dürtülenmektedir.

Kart bilgilerini girmenin zaman kaybı olarak görüldüğü aşikar. Bu nedenle bir ürün almak isteyen kullanıcı, kartını kaydettiği alışveriş sitesini daha fazla ziyaret ediyor ve daha fazla alışveriş yapıyor. WhatsApp’da aynı şekilde bir alışveriş alışkanlığı haline gelmeyi hedefliyor.

Kullanıcıları için her zaman ücretsiz ve reklamsız kalacağını açıklayan uygulama için bu ödeme özelliği yeniliği ile para kazanmanın da kapıları açılıyor.

WhatsApp Business

Şirketlerin müşterileri ile kusursuz bir iletişim kurabilmesi için şirketlere özel bir WhatsApp uygulamasıdır. Bu uygulama şirketler için ücretsizdir. Profesyonel bir destek sağlamak isteyen şirketler için kullanımı kolay ve yararlı bir uygulamadır.