Uzay Turizmi Çok Yakında Başlıyor

Uzay Turizmi Çok Yakında Başlıyor

3 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Uzay Turizmi Nedir?

Turizm faaliyetlerine bir yenisi daha ekleniyor : Uzay turizmi. Gökyüzünün nasıl bir yer olduğunu, ayın gerçek görüntüsünü, Güneş’e yaklaşmanın verdiği heyecanı kısacası uzaya ilişkin merak ettiğimiz her şeyi verecek uzay turizmi 2021 yılı itibariyle faaliyete geçecek.

SpaceX uzay turizminde görevli acentenin Space Adventures (Uzay Maceraları) adlı turizm şirketi olduğunu duyurdu. Crew Dragon adı verilen kapsül taşıma aracıyla uzay yolculuğu gerçekleştirilecek ve yolcuların tüm konforu için her şey düşünülecek.

2021 Yılında Uzay Turizmi Başlıyor

Şimdiden Türkiye’nin de turizm etkinlikleri kapsamında merak ettiği uzay turizmi gökyüzünü yakından görmek, bulutları, ayı, güneşi ve yıldızları yakından seyretmek isteyenler için büyük bir merak konusu olmayı sürdürüyor.

2021 yılı itibariyle Virginia merkezli kurulan Space Adventures firmasının uzay turizmi yolculuklarına başlayacaklarını duyurdu. Bu firma 2001 – 2009 yılları arasında yine turistik gezi uçuşları düzenlemiş ve takdir toplamıştı.

Şimdiden Rekor Seviyede Başvuru

Henüz 2021 yılına bir sene olmasına rağmen uzay turizmine ilk günden 8.000 başvurular oluşmaya başladı.

Koltuk fiyatlarının ne olduğu da yeni gelişmeyle elbette merak konusu olmaya başladı. Koltuk fiyatları Virgin Galactic ticari işlerden sorumlu müdürü Stephen Attenborough tarafından 250.000$ (250 bin dolar) olarak resmen duyuruldu. Ayrıca tüm konforun sağlanması açısından yolcuların rahat etmeleri için gereken tüm her imkanın da sonuna kadar kullanılacağına ilişkin bilgi kayıtlara düşürüldü.

80 Kilometrelik Yükseklikten Uzay Macerası

80 kilometrelik yükseklikte uzay yolculuğu yaşamak isteyenlerse henüz o gün yaklaşmamasına rağmen heyecanla dopdolu. Toplamda 2 saat sürecek uzay turizmi 250 bin dolarlık uzay yolculuğu kişi başı koltuk ücreti üzerinden gerçekleştirilecek.

Türkiye’de ise uzay turizmi için ne gibi adımlar atılacağı ve uzay turizmi yolculuğuna katılmak isteyenler için hangi yönde ekonomik imkanların getirileceği de şimdiden merak edilen noktalardan birisi olarak karşımıza çıkmış durumda.

Turistler Uzay Otelinde Konaklayacak

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) iki saat sürecek uzay yolculuğu sonrasında turistlerin konaklamak için bir uzay oteli inşaatına başladıklarının da altını çizdi.

İnşaatta aktif olarak mimari projede görevlendirilen Philippe Starc uzay otelinin sıcacık ve rahat tavuk yumurtası gibi olacağını açıkladı.

2024 yılı itibariyle faaliyete başlatılması planlanan bu dünyanın ilk uzay oteli sayesinde uzaya yolculukların 21. yüzyılla birlikte resmen başlatıldığını da vurgulamak gerekiyor.

Bu da gelecekte insanların gökyüzünü keşfetmek için daha pek çok uzay yolculukları yapacağının da sinyallerini veriyor. Hatta gökdelenlerin yerini uzay evlerinin alacağı söylentileri de şimdiden konuşuluyor.

Uzay Otelini Amerikan Şirketi Axiom Yapıyor

Dünyanın ilk uzay otelini inşa etme ve ticari işletmesini üstlenme görevi resmi olarak açıklandı. Buna göre Axiom firması dünyanın ilk uzay otelini uzay turizmcilerine hizmete açmış olacak. 2024 yılı itibariyle hizmete girmesi planlanan bu uzay otelinin Amerikan uzay yatırımcılığının son zamanların en büyük yatırımı olarak tarihe geçtiği de bilim tarihine geçen yeni gelişmeler arasında yer almayı sürdürüyor.

Teksas şirketinin uzay otelinde gözlemevi (rasathane), uzay istasyonu gibi bölümler kurmaya başladığı da gelen bilgiler arasında. Uzay otelinin izolasyon çalışması üzerinde şu sıralar yoğunlaşıldığı bilinirken rasathane merkezi olarak da kullanılacağı ve buradan uzay turizmciliğinin yönetileceği bilgisine de ulaşılmış durumda. Bu sayede her şeyiyle merak edilen uzayın sonunda keşfine tüm insanlarca başlanacağı yeni bir yüzyıl dilimi bizi bekliyor olacak.

İlerleyen dönemlerde uzay otellerinin yerini kiralık ya da satılık uzay evlerinin alacağını da aslında tahmin edebiliriz. İstikbal göklerdedir sözü bu yeni gelişmelerle birlikte yüzyıllar sonra da olsa sonunda gerçekleşiyor. Bu sayede gelecekte insanlar uzayda yaşamını sürdürecek.