Twitter’a Hikaye Ekleme Özelliği Geliyor

Twitter’a Hikaye Ekleme Özelliği Geliyor

11 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Snapchat ile hayatımıza giren hikaye ekleme özelliği Twitter’a da geliyor. Yaygın olarak kullanılan sosyal medya trendleri diğer tüm uygulamalar için de yayınlamaya başladı. İnsanların kullanmayı çok sevdiği hikaye özelliği son dönemde Whatsapp, Facebook ve Youtube üzerinden de yapılabilir hale gelmiştir.

İnstagram ile çok fazla ünlenen storyler, insanların paylaşımlarının 24 saat boyunca görülebilir olmasını sağlıyor. 24 saat sonrasında yayınlanan içerik, kendi kendine siliniyor. Bu özelliği ile kullanıcı kitlesini arttıran Snapchat, diğer tüm uygulamalara bu konuda örnek oldu. Twitter yeni özelliğini Brezilya için denemeye açtı. Brezilya’da Twitter kullanıcıları hesaplarından hikaye ekleyebiliyor.

Twitter Hikaye Ekleme

Twitter'a Hikaye Ekleme Özelliği Geliyor

Twitter’a Hikaye Ekleme Özelliği Geliyor

Twitter bu yeni uygulamasına ”Fleets” adını verdi. Özellikleri klasik story gibi olan fleets, 24 saat görülebili olacak. Tweetler gibi beğeni ya da retweet yapılamayacak. Gizli olmayan hesapların fleetsleri herkes tarafından görülebilecek.

Yeni özelliğini Twitter hesabından Kayvon Beykpour duyurdu. Kullanıcıların geri dönüşlerini merak ettiğini de attığı tweet ile belirtti. Ülkemizde kullanıma ne zaman açılacağı bilinmeyen bu özellik, bakalım Brezilya’da nasıl karşılanacak.

Birçok sosyal medya uygulamasında olan bu özelliğin sonunda bu platforma da gelmesi beğeni ile karşılandı. İnsanların sosyal medya alışkanlıklarını analiz ederek, daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmak isteyen tüm platformlar bu gibi yenilikleri yapmak zorundadır.

Son dönemde İnstagram ulaştığı kullanıcı sayısı ile diğer tüm sosyal medya uygulamalarını geçmiş durumda. Bu nedenle diğer uygulamalar da bu platformda sevilen ve beğenilen özellikleri kendi bünyelerine de getiriyor.

Twitter’ın kullanıcıları yeni eklenen fleets özelliği ile ne kadar kendine çekeceği ise merak konusu oldu.

Hayatımızda Sosyal Medyanın Yeri

Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri çok büyük bir noktaya geldi. Artık neredeyse 70’den 70’e her insanın bir sosyal medya hesabı var. Birden fazla sosyal medya uygulaması kullanan kişilerin sayısı da çok fazla. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile sosyal medya da çok fazla kullanılan uygulamalar ile insanları cezbediyor.

Kendini önemli hissetme ve paylaşma dürtüsü yaratan uygulamalar, gün içinde onlarca kez telefonları kullanmamıza neden oluyor. Çoğu insan uyandığında ilk olarak sosyal medya hesabını kontrol ediyor. Uyumadan önce ise sosyal medya hesabını kontrol etmeyi atlamıyor.

Gün içinde telefon ile çok uzun zaman geçiren insanların çoğu, sosyal medya bağımlılığı sorunu yaşıyor. Sosyal medya paylaşımı yapmadığında kendini eksik hisseden ve sosyal medya hesaplarını kontrol etmeden kendini rahat hissedemeyen insanların ortak sorunu olan sosyal medya bağımlılığı, artık bir hastalık olarak görülüyor. Psikologlar bu konuda hastalarına destek sağlıyor.

Çağımızın gereği olan teknolojinin yarattığı en büyük sorunlardan biri olan bu konu, her geçen gün daha da büyüyen bir hastalığa dönüşüyor. Sosyal medya hayatımızın parçası haline geldi. Tamamen vazgeçmek yerine, her şeyin fazlasının zararlı olduğunu bilerek, sosyal medya ve diğer uygulamaları kullanmalıyız.