Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Sokak Lezzetleri

Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Sokak Lezzetleri

11 Mart 2020 0 Yazar: Fatih SÖĞÜT

Bugün sizlere alışık olmadığınız bir yazı sunmaya çalışacağız 🙂 Her insanın sokak lezzetlerine karşı bir zaafının bulunduğunu biliyoruz. Vazgeçilmeyen ya da her görüldüğünde yenmeden geçilmeyen lezzetler olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Türkiye’nin en çok tercih edilen sokak lezzetleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kokoreç

Sokak lezzeti denildiğinde aklımıza ilk olarak Kokoreç geliyor. Yarım ekmek niyeti ile çıktığınız bu yolda bütün ekmek yiyerek evinize geri dönebilirsiniz. Türkiye’nin her noktasında görmeye alışık olduğumuz Kokoreç maalesef çok az yerde layığı ile yapılabiliyor.

Midye Dolma/Midye Tava

Sahil kesimlerinde görmeye alışık olduğumuz midye dolma yavaş yavaş Anadolu şehirlerinde de görülmeye başlandı. Bozukluk birkaç liranız ile tadabileceğiniz en iyi sokak lezzeti olan midye dolma bazı yerlerde merdiven altı ortamlarda üretiliyor. İçi pirinç dolu bu güzelliği ancak tanınan, bilinen yerlerden yemenizi öneririz.

Islak Hamburger

İstanbul, Taksim’in kendisine has bir sokak lezzeti olan ıslak hamburger bazı şehirlerde de yapılmaya başlandı. Bir seferde 5, 10 adet yiyebileceğiniz ıslak hamburger sizlere daha önce tatmadığınız bir sokak lezzeti sunmakta.

Nohutlu Pilav

Türkiye’nin en çok tercih edilen sokak lezzetleri içerisinde ilk sırada nohutlu pilav yer alıyor. Hemen hemen her şehirde görmeye alışık olduğumuz pilav arabalarında ekonomik fiyatlar ile mükemmel lezzetler tadabilirsiniz. Ekstre ücretler vererek nohutlu pilav içerisine tavuk ilave ettirebilirsiniz.

Kestane

Kış aylarının gelmesi ile beraber her köşe başında bir tane kestane satıcısının olduğunu göreceksiniz. “Kestane kebap, yemesi sevap” sloganı ile satılan kestane, soğuk kış günlerinde içimizin ısınmasına olanak sağlamakta. Başta sahil kesimleri olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında kış aylarının gelmesi ile beraber kestane satıcılarının açığa çıktıklarını söyleyebiliriz.

Bardakta Mısır

Son 10 yıl içerisinde hayatımıza giren bardakta mısır, en renkli sokak lezzetlerimizden birisi haline geldi. Tereyağı ve çeşitli soslar ile servis edilen bardakta mısır, süt mısırın alternatifi olarak karşımıza çıkıyor.

Halkta Tatlısı

Lokma tatlısı ya da halka tatlısı, ülkemizin en popüler sokak lezzetleri arasında yer alıyor. Halka tatlısı genel olarak tüm ülkede aynı lezzette, aynı dokuda ve aynı tatta sunuluyor. Eminim ki bu yaşınıza kadar en az 1 kere de olsa bu lezzetlerin tadına bakmışsınızdır.