Sosyal Medya Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Sosyal Medya Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

27 Şubat 2020 0 Yazar: Soner Güner

Sosyal medya, kullanıcıların kendi özgün ürettikleri bir içeriği internet bağlantısı ile bazı platformlarda paylaşmasıdır. Günümüzde yediden yetmişe herkesin rahatlıkla kullandığı çok farklı ve çok renkli bir dünyadır. Birçok kişi veya kurum farklı amaçlarda sosyal medyayı kullanmaktadır. Bu hızlı iletişim ve haberleşme sayesinde kullanıcılar, makalelere, haberlere, farklı düşüncelere, günlük yaşanan olaylara anında ulaşabilmektedir. Daha doğrusu sosyal medya herkesin kendini veya anını paylaşma duygusudur.

Teknolojinin gelişmesi ve akıllı cihazlar günümüzde bilinen medya organları olan; televizyon, radyo, gazete ve dergi haberlerini geride bırakmıştır. Yaşamınızda büyük bir yer edinen sosyal medya, diğer bilinen medya organları ile kıyaslandığında daha hızlı ve anında ulaşıldığı için daha çok tercih edilir.

Kimler Hangi Amaçla Sosyal Medyayı Kullanır?

Sosyal medya günümüzde para kazanmanın da yeni yollarını oluşturmaktadır. Daha önce kelime dağarcığımızda olmayan Youtuber veya fenomen gibi kelimeler sosyal medya platformları ile tanıştığımız kelimelerdir. Google, Youtube veya Instagram gibi büyük sosyal medya platformları çok kalabalık kitlelere daha hızlı ulaşabildiği için kişi veya kurumlar bu durumu avantaja çevirmiştir.

Kurumlar sosyal medya üzerinden reklamlarını anında milyonlarca kişiye ulaşabilmektedir. Bazı kurumsal sosyal medya hesapları şirketin, ürünün veya markasının reklamı ve satışını bu yollarla yapabilmektedir. Bunun için devletler yeni yasa ve kanunlar çıkarmış ve e – ticaret günümüzde sıkça rastlanan bir sektör haline gelmiştir.

Gündem Belirleme Ve Siyasette Sosyal Medya

Sosyal medya platformlarını en çok kullanan bir kesim de siyasetçilerdir. Genellikle siyasetçiler Twitter denilen dünyada milyonlarca kişinin kullandığı bir platformu tercih ederler. Bazen dünyanın gündemine önemli bir devlet adamının attığı bir tweet bomba gibi düşer. Tüm gözleri kendisine anında çevirebilir sosyal medya hesapları.

Bir diğer kelime sosyal medya danışmanlığı alanıdır. Ünlü kişiler veya kurumsal firmalar sosyal platformlarda bulunmayı uzman ellere teslim etmişlerdir. Bu sayede kendileri değilse bile danışmanları sayesinde müşterilerine veya takipçilerine anında haber verilmektedir.

Sosyal medya danışmanlığı aynı zamanda doğru hedef kitlesine ulaşmak açısından önem arz eder. Sosyal medya hesabı açılırken istenen yaş, ilgi alanı ve diğer kişisel bilgiler aslında insanları kategorize eder. Durum böyle olunca bunu kullanan girişimciler olacaktır.