Radyasyon Nedir? Radyasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Radyasyon Nedir? Radyasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

24 Mart 2020 0 Yazar: Fatih SÖĞÜT

Gün içerisinde sıklıkla maruz kaldığımız radyasyon, dengeli olması durumunda insan hayatına çok fazla etki etmemektedir. Maddenin yapı taşı olarak gösterilen atom hem proton hem e nötronlardan oluşmaktadır. Atom çekirdeğinde meydana gelen dengesizlik ortaya radyasyon denilen radyo dalgalarının oluşmasına neden olmaktadır.     Doğada doğal olarak bulunsa da yapay olarak insan eli ile de üretilmektedir. Az radyasyona maruz kalmak herhangi bir soruna neden olmazken şiddetli radyasyon erken yaşta ölüme davetiye çıkarmaktadır. Radyasyon Nedir ile beraber bu konu hakkında bilinmesi gerekenler;

İnsan Ne Kadar Radyasyona Maruz Kalabilir?

Radyasyon Nedir? Radyasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Radyasyon Nedir? Radyasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir insan yıl içerisinde 2,8 Milisivert kadar radyasyona maruz kalmaktadır. Bu radyasyonun %85’lik kısmı toprak ve güneş gibi doğal kaynaklardan kazanılmaktadır. Bu oranın üzerinde radyasyona maruz kalmak etkilerini ancak zaman içerisinde gösterebilmektedir. Yüksek derecede radyasyona maruz iç organlar başta olmak üzere hücrelere bütünü ile derin etkiler meydana getirmektedir.

Radyasyon Çeşitleri

En yakınımızda Ukrayna’da meydana gelen Çernobil Nükleer Reaksiyon Faciası milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur.  Radyasyon çeşitleri hakkında bilgi verecek olursak;

Elektromanyetik Radyasyonlar: Radyo ve ışık dalgalarının dahil olduğu bu radyasyon türü Gama ve X ışınlarından oluşmaktadır. Nükleer reaktörlerde bulunan çekirdekler içerisinde genel olarak kararsız bir halde bulunan radyasyonlar bu kategori içerisinde yer almaktadır. Elektromanyetik radyasyonlar daha çok insan eli ile oluşturulmaktadır.

İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyonlar: Güneş tarafından yayılan ışınlar, ultraviyole ışınlar bu duruma verilebilecek en güzel örnektir. Doğal olmalarından dolayı oldukça zararsız olan bu ışınlar her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Radyondan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

  • Kullanmış olduğumuz elektronik cihazların hepsi belirli oranda radyasyon yaymaktadır. Kullanmadığınız elektronik cihazları kapalı tutmaktan ziyade fişini çekiniz. Cihazlar off durumunda bile elektromanyetik kirlilik yaymaya devam eder.
  • Televizyonun ön ya da arka bölümüne en az 2 saat uzaklıkta durunuz.
  • Dizüstü bilgisayarlar şarj olurken çok fazla radyasyon üretmektedir. Bu nedenle şarj süresince uzak durmaya çalışınız.
  • Saatlerce telefon görüşmesi yapmak oldukça tehlikelidir. Uzun görüşmelerde kulaklık kullanmayı tercih ediniz.
  • Telefon, radyo, dizüstü bilgisayar gibi teknolojik cihazları gece yatarken asla başınıza koymayın.