Popüler Sesli Asistan Uygulamaları 

Popüler Sesli Asistan Uygulamaları 

11 Haziran 2020 0 Yazar: Fatih SÖĞÜT

AppleSiri ile beraber akıllı telefonlar için sesli asistan servisini hayata geçirdi.  Akıllı telefon kullanımını daha rahat hale getiren bu uygulamalar verdiğimiz komutlar sayesinde telefonumuzu sesli olarak yönetmemize imkan sağlıyorBu yazımız içerisinde sizlere Popüler Sesli Asistan Uygulamaları hakkında bilgi vermeye çalışacağızAncakListe içerisinde Siri ya da Ok Google yer almayacakListe daha çok harici uygulamalar üzerine kurulu olacak. 

Lyra Virtual Assistant 

Lyra Virtual Assistant 

Lyra Virtual Assistant

Harici olarak edinebileceğiniz en iyi sesli asistan uygulamalarından birisi de Lyra Virtual Assistant’dırBu sesli asistan sizler yerine arama yapabilirmesajlarınızı sesli olarak okuyabilirYoutube üzerinden arama yaparak video dahi açabilir.  Tamamen reklamsız olmasıuygulama içi marketinin olmaması ve  basit bir arayüze sahip olması bu uygulamanın listemizde ilk sırada olmasını sağladı. 

DataBot Assistant 

DataBot Assistant 

DataBot Assistant

Google Play Market içerisinde bulabileceğiniz ücretsiz bir diğer sesli asistan servisi de DataBot Assistant’dırSiriOk Google ya da listemizin ilk sırasında yer alan Lyra Virtual Assistant ile tamamen benzer özelliklere sahiptirBu sessli asistan da arama yapabilirkomutla mesaj yazabilir ya da gelen mesajı okuyabilirinternet gezintileri yapabilmektedir. 

Robin 

Robin 

Robin

Robin sizlere isminiz ile hitap eden, vermiş olduğunuz sesli komutları yerine getiren oldukça gelişmiş bir sesli asistan servisidir. GPS üzerinden sizleri aynı zamanda yönlendirebilen Robin, Google Play Store içerisinde ücretsiz olarak yer alıyor. 

Dragon Mobile Assistant 

Dragon Mobile Assistant 

Dragon Mobile Assistant

Siri kadar işevli ama ücretsiz bir sesli asistan hakkında sizlere bilgi vereceğizDragon Mobile Assistan yukarıda belirtmiş olduğumuz sesli asistan servislerinin tüm özelliklerine sahipBunlara ek olarak ise bu sesli assistan Facebook ve Twitter’da yer alan son paylaşımları da sizler için okuyor. 

CEYD-A 

CEYD-A

CEYD-A

Listede yer alan servislerin tamamı yabancı geliştiriciler tarafından yapılmışAncak; CEYD-A tamamen Türk yazılım geliştiriciler tarafından eliştirilmişüzerinde derin mesailer harcanmış bir yazılımdırSiri ile yarışabilecek düzeyde olan CEYD-A tüm sesli komutlarınızı gerçekleştirebilmektedir 

Yukarıda yer alan sesli asistan servislerinin bazıları Türkçe olarak verilen komutlara yanıt veremeyebilirTürkçe dil desteği olan servisler kullandığınızda bu teknolojinin ne kadar gelişmişne kadar muazzam olduğunu göreceksiniz