PlayStation 5 Özellikleri Nihayet Belli Oldu!

PlayStation 5 Özellikleri Nihayet Belli Oldu!

12 Haziran 2020 0 Yazar: Fatih SÖĞÜT

Bugüne kadar birçok sızıntı haberine kurban olan Sony PlayStation 5nihayet tanırıldı! Tanıtım etkinlikleri sayısız kere ertelenen oyun konsolu, yüzünü nihayet dün akşam gösterdi. Sony tarafından online olarak gerçekleştirilen etkinlikte gözler önüne serilen yeni PS 5, tasarımı ile gerçekten kendisine hayran bıraktı. Dün akşam gerçekleştirilen etkinliğin bir hayal kırıklılığı olduğu herkes tarafından belirtildi. Oldukça uzun süren etkinlik sırasında Sony sürekli PS 5 destekli oyunların listesini paylaştı. Etkinliğin bitimine birkaç saat kala PS 5 tasarımı ve özelliklerini sunup etkinliği sona erdirdi.

PlayStation 5 Özellikleri Nihayet Belli Oldu!

PlayStation 5 Özellikleri Nihayet Belli Oldu!

Siyah ve beyaz renklerin bir arada kullanıldığı yeni PS 5 modelinde dikey tasarımın tercih edildiğini görüyoruz. Sony, bu zamana kadar piyasaya sürdüğü tüm konsol modellerinde yatay tasarım tercih etmişti. Ancak bu modelde ani bir karar değişikliği alan şirketin dikey modele geçiş yaptığı görülüyor. Mart ayında düzenlenen etkinlik sırasında Sony yeni PlayStation modelinin bazı özelliklerini duyurmuştu.  Dün akşam gerçekleştirilen lansman ile beraber cihazın tüm teknik özellikleri ortaya çıkarıld. İşte merakla beklenen o özellikler;

PlayStation 5 Özellikleri

PlayStation 5 ile ilgili yapılan ilk paylaşım cihazın işlemcisi üerine oldu. PS 5 içerisinde 3.5 GHz hızına sahip 8 çekirdekli AMD Zen 2 işlemci kullanılmış. Grafik bölümünde ise AMD tarafından özel olarak geliştirilmiş olan RDNA 2 teknolojisi tercih edilmiş durumda. RDNA 2, 2.3 GHz frekans değerlerine sahip 36 birimlik bilgi işlem hacmine sahip bir teknoloji. 8K görüntü teknolojisini destekleyecek olan PS 5, bu özellikleri ile birçok kişinin beğenisi kazanmış durumda. Dün akşam ki etkinliğin beğenilmemesinin nedeni cihazın özelliklerinden ziyade gereksiz ayrıntılara değinilmiş olmalarıdır.

PlayStation 4’e göre kat ve kat hızlı olacak olan PS5 içerisinde dahili olarak 825 GB SSD Disk depolama birimi olacak. NVMe sayesibde ek SSD slotu takabileceğiniz PS5, depolama birimini yükseltmek isteyen kişilere yardımcı oluyor. Cihazın en önemli özelliklerinden birisi de 16 GB DDR RAM’e sahip olmasıdır. 256 Bit olacak olan bu RAM’ler oyunların kusursuz ve hızlı bir şekilde oynanabilmesini sağlayacak. Yeni oyun konsolunda PS4 ve PS4 PRO oyunları özel modlar ile de oynanabilir olacak.