Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

14 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Dünya üzerinde izlenmesi gereken filmler arasında en önemli olanlardan biri şüphesiz Esaretin Bedelidir. Baş rollerini Tim Robbins, Morgan Freeman ve Bob Gunton’un paylaştığı film dram ve polisiye filmlerin efsanelerinden biridir. Filmin asıl konusu başarılı ve hırslı olan genç bir bankacı üzerinden geçmektedir. Andy Dufresne filmde eşini ve eşinin sevgilini öldürmek suçundan müebbet hapse mahkum edilir. Film içerisinde Andy’in kalacağı hapishane ise Shawshank hapishanesidir. Hapishaneye giren Andy en yakın arkadaş olarak Red ile takılmaya başlamaktadır, filmin ilerleyen bölümlerinde ise kendine yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşımına uyum sağlamaya çalışan Andy bir yanda da kültürü ve zekasıyla etrafında ki diğer mahkumları etkilemeyi başarmaktadır. 1994 yılında yapılan bu yapım IMDB üzerinden 9.1 puan alarak hala en çok izlenen filmler arasına girmiştir. IMDB üzerinden en çok izlenen filmler ise şu şekildedir;

Kara Şövalye
Başlangıç
Dövüş Kulübü
Dangal
The Godfather (Baba)
Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü
Forrest Gump

Kara-şovalye

Kara Şövalye

Kara Şövalye

Christopher Nolan’ın baş yapıtı olan bu filmde unutulmaz iki karakter vardır Joker ve Batman. Batman serisinin ikinci filmi olan bu filmde Joker karakterine unutulmaz oyuncu Heath Ledger canlandırıyor, filmi daha önce izlememiş olanlar bile Heath Ledger’ın role nasıl hazırlandığını eminim ki biliyorlardır. Heath Ledger filme hazırlanmak için tam 8 ay odasından çıkmamıştır ve bunun sonucunda Batman serileri arasında en çok sevilen Joker olmayı başarmıştır. Kara Şövalye’de Batman artık daha fazla suçluların arasındadır Jim Gordon ve Harvey Dent’in desteği ile Batman şehirde ki bütün suçluları temizlemeye çalışır. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında olan Kara Şövalye IMDB puanlamasında hala zirvelerde olan filmlerden biridir.

başlangıç

Başlangıç

Başlangıç

Başlangıç filmi bilimkurgu alanında öne çıkmaktadır yazarı ve yönetmeni Christopher Nolan olan. Filmin baş rolü Leonardo DiCaprio’nun gösterdiği üst düzey performanslada dikkatleri çekmektedir. Filmin konusunu ele aldığımızda yetenekli bir hırsız olarak öne çıkan Dom Cobb aynı zamanda uzmanlık alanı, insaların rüya görme anında zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu anda bilinç altındaki derinlere inerek değerli sırlarını çekip almak ve onları çalmaktır. Dom Cobb bu özelliği sayesinde kurumsal casusluk alanında vazgeçilmez biri olur. Bu casusluk aynı zamanda onu sevdiklerinden uzaklaştırır ve uluslararası bir kaçak haline getirir.

Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü

İngilizce adı Fight Club olarak bilinen Film, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış aynı isimli romandan çekilen bir kült film olma özelliğini taşır. 1999 yapımı film, David Fincher tarafından yönetilmiş ve başrolerinde ise Edward Nortan, Brad Pitt ve Helena Bonham Cartel rol almıştır. Filmin konusuna baktığımızdaysa Jack, iyi bir otomabil firmasında iyi bir konumda çalışmaktadır. Fakat Jack’in rutin bir hayat yaşamasına rağmen aynı zamanda kronik bir uyku problemide vardır. Hiç arkadaşı bulunmayan Jack, doktorun tavsiye etmesi üzerine kanser hastarının bulunduğu bir terapi grubuna dahil edilir. Orda tanıştığı Marla ile çıktığı yolda tanıştığı Tyler Durden ile tanışması sonrasında başından geçen olayları anlatmaktadır.

dangal

Dangal

Dangal

Dangal filmi, 2016 yılında yayınlanmış spor-dram türünde bir filmdir. Aynı zamanda hindistan filmi olan yapıt bir biyografik tür olma özelliğinide taşır. Filmde, güreşçi bir babanın iki kızına güreşmeyi örettiği ilişkisi konu edilir. Yaşanmış bir hikayeden konu edilen filmin. Oyunculuğunu ve yönetmenliğinide Aamir Khan üstlenmiştir.

baba

The Godfather (Baba)

The Godfather (Baba)

İngilizce adı The Godfather olan film, Mario Puzo’nun yazdığı aynı isimdeki romandan uyarlanmıştır. Yönetmenliğini Francis Ford Coppola’nın yaptığı filmin, başrolleri ise Al Pacino ve Marlon Brando paylaşmıtır. Film, aynı zamanda New York’ta yaşayan güçlü bir italyan mafya ailesinin başından geçenleri anlatmaktadır. Film konusu bakımından Corleone ailesi, Don Vito Corleone’nin başında olduğu, bir suça dayalı örgüt kurmuş olan italyan asllı çok meşhur bir ailedir. Aile, New York’ta dört diğer aileyle birlikte yeraltı işlerini yönetmektedir.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Peter Jackson yönetmenliğinde yapılan izlenmesi gereken filmler arasında olan ve herkesin hayranlıkla izlediği Yüzüklerin Efendisi serisinin en çok izlenen filmi Kralın dönüşü yıllar geçse bile efsanesini korumaya devam ediyor. Orta Dünya’da geçen bu filmin baş rol oyuncuları Elijah Wood, Orlando Bloom, Ian Mckellen’dır. Efsane serinin bu filminde Aragorn’un geri dönüp dönmeyeceği kafalarda büyük bir soru işareti oluşturmaktadır. Heyecanlı bir şekilde ilerleyen bu seri belki de Yüzüklerin Efendisinin en çok sevilen filmleri arasında girmiştir. Karanlık güçlerle amansız bir mücadele de olan kahramanlarımız acaba son savaşı kazanabilecekler mi? Heyecanın, maceranın ve fantastik karakterlerin bir arada bulunduğu bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

Forrest Gump

Forrest Gump

Forrest Gump

Tom Hanks’in efsanevi oyunculuğu ile hayat bulan Forrest Gump karakteri izleyenlerin uzun süre aklından çıkaramadığı bir film olarak hala seyircinin gönlünde taht kurmaya devam ediyor. Forrest zeka seviyesi 75 olan bir erkektir, zeka seviyesi ile hayatta herhangi bir yere gelmeyeceğine inanılan Forrest cesareti ve kalbi ile bir çok kişinin hayatı boyunca yapamayacağı şeylere imza atıyor. Özellikle fiziksel gücü sayesinde bir çok zorluğun altından kalkan Forrest hala izlemeyenler için mutlaka izlenmesi gereken filmler arasındadır.