Motorola Moto G8 Tanıtıldı Ve Satışa Sunuldu

Motorola Moto G8 Tanıtıldı Ve Satışa Sunuldu

6 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

ABD’de 1928 yılında kurulmuş olan Motorola hücresel ağ firması ve iletişim sektörünün ilk cep telefonunu üretmiş firmadır. Google Inc. 2011 yılının sonlarına doğru Motorola’nın mobil kısmını satın almıştır. Satışı gerçekleştirildikten sonra Google ilk iş olarak logonun değiştirilmesini sağlamıştır. 2014 yılının ilk aylarında Motorola’nın mobil kısmını Google’dan satın alan Lenova 3 milyar dolarlık bir ödeme yapmıştır.

Lenova’nın bünyesinde çalışmalarını devam ettiren Motorola yeni akıllı telefonlarıyla piyasaya geri dönmektedir. G8 Power ve G8 Plus modellerinden sonra bu serinin esas modeli olan Moto G8 dikkat çeken fiyat ve özellikleriyle alıcıların beğenisine sunuldu.

Motorola G8 Özellikleri

Motorola son zamanlarda Moto G ve Moto X adlı modelleriyle gündeme gelmişti. Moto G ekonomik bir modeldi ancak uzun bir aradan sonra ilk kez Motorola’dan bir telefon gelecek ve oda Moto X’ti. Moto X’in Samsung ve Apple gibi markalarla rekabet edebileceği gibi iddialar mevcuttu. Satışa Amerika’da sunulan bu telefon beklenildiği ilgiyi bulamadı ve Motorola’nın modüler telefonlarla da ilgilendiği ortaya çıkarıldı. Bunların ardından geliştirilen telefonlar daha çok dikkat çekmeyi başarmıştır.

Moto G7’nin geliştirilmesinin devamı olarak gözükse bile Moto G8 ile aralarında ciddi boyutlarda farklılıklar bulunmaktadır.

Moto g8 VsMoto g7

Moto G8 vs Moto G7

Motorola Moto G8 Snapdragon 665 ve 4000 mAh bataryayı kullanırken G7’de 632 işlemci ve 3000 mAH bataryayı kullanmaktadır. Şarj desteği olarak Moto G8 15W’luk destek yerine 10W’luk şarj desteği bulunmaktadır.

Moto G8’in 6.4 inç’lik ekranı ve HD çözünürlüğü olan LCD panel bulunmaktadır. Ancak Moto G7’de 6.2’lik inç ve FHD+ ekran bulunmaktadır. Ekran kalitesindeki ve şarj desteğindeki bu düşüş Moto G8 için olumsuz sonuçlar getirebilir. İki model arasında ciddi bir çözünürlük farkı olmasa da daha büyük ekranda daha düşük çözünürlükte olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir.

Moto G8 kamera özellikleri ile verilen bilgiler doğrultusunda kağıt üstünde olumlu özellikleri ile gelmektedir. Arka kamerasında ana kameranın 16 MP, ultra geniş kameranın 8 MP ve yaklaşık olarak 119 derecelik bir görüş alanı, makro kamerasının 2 MP olmasıyla bu üçlü kameranın kurulumu bulunmaktadır. Ön kamerası ise ekranın sağ üst köşesinde kamera deliğine gömülmesi ve 8 MP’lik bir selfie kamerası taşımaktadır.

Motorola Moto G8 4 GB’lık bir RAM ve 64 GB’lık genişletilebilir bir depolama alanına sahiptir. Ayrıca Android 10 işletim sistemi ile 3,5 mm’lik bir jak girişi de bulunacak şekilde kutusunda kullanıcılarını beklemektedir.

Moto G8 Fiyatı

Moto G8 telefonu ilerleyen zamanlarda Avrupa, Avustralya, Latin Amerika ve Asya’daki telefon piyasasında yerini alacağı belirtilmiştir. Yaklaşık 230 dolarlık bir fiyatla fiyasaya sürülen Moto G8 Brezilya’da satışa sunulmuştur.

Moto G8 Özellikleri

• 4 GB’lık bir RAM
• 64 GB’lık depolama ve genişletilebilirlik
• Snapdragon 665 olan bir işletimci
• 4000 mAh’lik bir batarya
• Android 10.0 olan bir işletim sistemi
• 8 MP’lik bir ön kamera
• 2 MP makro kamera, 8 MP ultra geniş bir kamera ve 16 MP’lik bir ana kameradan oluşan bir üçlü arka kamera
• Doküman görüntüleyici ve fotoğraf/video editörü özellikleri