Kredi Faiz Oranları Ve Temel Şartları

Kredi Faiz Oranları Ve Temel Şartları

1 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Günlük hayatımızda birçok harcamaya yer veriyoruz. Bütçemiz bazı ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetiyor olsa da bazı durumlarda daha çok nakit paraya ihtiyaç duyarız. Bu durum özellikle araba, ev veya arsa satışlarında kendini göstermektedir. Durum böyle olunca ihtiyacımızı banka kredileri ile gideriyoruz. Kredi Faiz Oranları Ve Temel Şartları hakkındaki bilgiler;

Banka Kredisi Nedir?

Banka kredisi ihtiyaç doğduğunda bankanıza başvurarak alabildiğiniz nakit para bütünüdür. Kredi çekme işlemi paranın toplu halde tüketiciye verilmesiyle gerçekleşmektedir. Verilen paranın tutarına belirli bir faiz eklenerek borcunuz aylık ödemelere bölünür. Böylelikle bankanıza uzun vadede borçlanmış olursunuz.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Kredi birçok amaç ile çekilebilmektedir. Kullanım amacı, geri ödeme koşulları ve birçok faktörün etkisiyle birkaç gruba ayrılması mümkündür.

Krediler öncelikle tüketicinin geri ödeme süresine göre sınıflara ayrılabilir. Bu grupta üç çeşit kredi bulunmaktadır. Bunlar; uzun vadeli, orta vadeli ve kısa vadeli kredilerdir. Kısa vadeli kredi türü geri ödeme süresi en fazla bir yıl süren kredi türüdür. Bir yılın altındaki krediler de bu grupta yer alır. Orta vadeli kredilerin geri ödeme süresi ise bir yıl ile beş yıl arasındadır. Uzun vadeli krediler ise beş yılı aşkın ödeme süresine sahip olan kredilerdir.

Belirli bir kullanım yeri için verilen krediler de bulunmaktadır. Bunların başında ismini sıklıkla duyduğumuz tarım kredisi yer almakta. Ayrıca konut kredisi gibi krediler de bu grup içerisinde yer almaktadır.

Banka Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

Kredi çekmek tüketiciye sağladığı kadar bankaya da fayda sağlamaktadır. Bu sebeple bankalar da kredi çekmenize olumlu yaklaşacaktır. Fakat bazı durumlarda kredi çekmekte zorlanabilirsiniz. Çünkü bankanız geri ödeme sırasında zorluk yaşayacak tüketicilere kredi vermekten çekinir.

Bu hususta kredi notu gündeme geliyor. Bankacılık işlemlerinizde göstermiş olduğunuz hassasiyeti puanlama sistemine kredi notu denmektedir. Kredi notu sayesinde bankalar geçmişte borcunuza ne kadar sadık olduğunu, ödemelerinizin düzenli olup olmadığını görme şansı yakalar. Ne kadar düzenli ödemeler gerçekleştirirseniz kredi notunuz o kadar yüksek olacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması kredi çekerken kolaylık yaşamanıza sebep olmaktadır.

Kredi çekmek için gerekli olan şartlardan bir diğeri ise 18 yaşını doldurmuş olmanızdır.

Ayrıca düzenli bir gelire sahip olmak ve bunu bankanıza belgelemek borcunuza sadık olacağınızın bir başka göstergesi olabilir. Zaman zaman gelir belgeniz bankanız tarafından istenebilir.

Kredi çekmek isteyen bireyler uygun bankaya karar verene kadar her bankanın farklı faiz oranlarına sahip olduğunu görecektir. Öyle ki, aynı bankadaki farklı türlerde olan kredilerin bile faiz oranlarında farklılıklar görülmektedir. Birçok bankanın sunmuş olduğu faiz oranlarını sizler için sıraladık.

VakıfBank Kredi Faiz Oranı

Bulunduğu sektörde ismini bir hayli duyuran VakıfBank, müşterilerine sunduğu birçok fırsatın yanı sıra kredi çekme imkanı da bulunduruyor. VakıfBank aracılığı ile kredi çekmek isteyen müşteriler bir miktar faiz oranına katlanacaktır. Bu faiz oranları VakıfBank’ta kredinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Taşıt kredisi çekmek isteyenlerin katlanacağı faiz oranı 0.95’tir. Çekmek istediğiniz kredi konut kredisi ise faiz 1.09 olacaktır. İhtiyaç kredisinin faiz oranı ise 1.05’tir.

 • Taşıt Kredisi: 0.95
 • İhtiyaç Kredisi: 1.05
 • Konut Kredisi : 1.09

Ziraat Bankası Kredi Faiz Oranı

Ziraat Bankası köklü geçmişi ile birçok tüketicinin tercih ettiği bankalardan birisidir. Özellikle emeklilerin maaş bankası olması ve üniversite öğrencilerin KYK kredi veya burslarını Ziraat Bankası aracılığı ile alıyor olması müşteri portföyünü oldukça genişletmektedir.

Çoğu bankada olduğu gibi Ziraat Bankası da kredi hizmeti vermektedir. Ziraat Bankasından kredi çekmek isteyen müşteriler eğer tüketici kredisi çekmek istiyorlarsa katlanacakları faiz oranı 1. 05 olacaktır. Taşıt kredisinin faiz oranı ise 0.96’dır. Konut kredisi için katlanacağınız faiz oranı 0.94’tür.

 • Taşıt Kredisi: 0.96
 • İhtiyaç Kredisi: 1.05
 • Konut Kredisi : 0.94

Halk Bank Kredi Faiz Oranı

Halk Bank ülkemizin bankacılık sektöründe iyi bir yere sahip olan bankalardan biri. Halk Bank aracılığı ile kredi çekmek isteyenlerin katlanacağı faiz oranı aşağıdaki gibidir;

 • Taşıt kredisi için eklenecek faiz 0.94
 • İhtiyaç kredisi için eklenecek faiz 1.07
 • Konut kredisi için eklenecek faiz 0.94

Akbank Kredi Faiz Oranı

Köklü geçmişe sahip olan bir diğer bankamız ise Akbank’tır. Kredi çekmek başta olmak üzere müşterilerine birçok bankacılık hizmeti vermektedir. Akbank’ın sunmuş olduğu kredinin faiz oranları kredinin türüne göre farklılık göstermektedir. Direkt kredi için faiz oran 1.49 iken taşıt kredi için faiz oranı 1.07’dir. Ayrıca ihtiyaç kredisi 1.45 faiz oranına, konut kredisi ise 0.95 faiz oranına sahiptir.

 • Taşıt Kredisi: 1.07
 • Direkt Kredisi: 1.49
 • İhtiyaç Kredisi: 1.45
 • Konut Kredisi : 0.95

Not: Bütün bankaların  faiz oranları 01.03.2020 tarihi baz alınarak sizlerle paylaşılmıştır. Değişimi açık olduğundan dolayı bunu dikkate almanızda yarar var, şartlar ve bankaların uyguladıkları prosedürler genelde aynı kalmaktadır. Burda ki temel amacımız siz okuyucularımızı bilgilendirmektir.