İHA ve SİHA’nın Türkiye’deki Yeri

İHA ve SİHA’nın Türkiye’deki Yeri

1 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

İnsansız hava aracı, tam anlamıyla drone olarakta bilinen uzaktan kumanda edilebilen bir tür uçaktır. İHA’lar kendi içinde iki sınıfa ayrılır: İlki uzaktan kumanda edilerek uçurulan, diğeri isi kendiğinden daha önce planlanmış bir uçuş planı üzerine otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. İHA ve SİHA’nın Türkiye’deki Yeri hakkında bilgi verecek olursak;

İHA’nın Kullanım Amaçları

İnsansız hava araçları günümüzde daha çok terörle mücadelede keşif uçuşunda kullanılmaktadır. Genelde planlı bir şekilde uçuş yapan iha’lar gerektiği zamanda operatörler tarafından da uçurulmaktadır. İnsansız hava araçlarının tercih edilmesinin en temel nedeniyse diğer uçaklardan daha uzun süre havada kalabilmesidir, ortalama 24 saat görev yapabilen insansız hava araçları, hem güvenlik hem uçuş süresinin uzunluğundan dolayı keşif ve gözlem görevleri için günümüzde çok yaygın kullanılmaktadır.

İHA ve SİHA'nın Türkiye'deki Yeri

İHA ve SİHA’nın Türkiye’deki Yeri

SİHA ( Silahlı İnsansız Hava Aracı )

Silahlı insansız hava araçları genelde vardiyalı sistemlerle operatörler tarafından kullanılır, siha’lar aynı zamanda daha önceden planlamış uçuş planlarıyla’da uçma özelliğine sahiptir.
Siha’ları iha’lardan ayıran en temel özellikse iha’ların silahsız, siha’ların ise silahlı olmasıdır.

SİHA’nın Kullanım Amaçları

Siha’lar günümüzde hem keşif hemde gözlem amaçıyla kullanılmaktadır, aslında daha çok keşif gözlemi yaparken belirlediği terör unsurlarına annında müdahale etmek için kullanılmaktadır, olası bir hedef keşfinde hemen müdahale edebilmek açısından siha’lar oldukça hayati ve operasyonel önem taşımaktadır.
Siha’lar günümüzde yaygın olarak kullanılan hava araçlarıdır. Hem güvenlik açısından hemde anında müdahale edebilmelerinden dolayı TSK’nın elini baya güçlendirmiştir.

İHA Ve SİHA’ların Ülkemize Gelişi

Geçmişte yabancı kaynaklardan temin etmeye çalıştığımız, iha’ların ilerleyen zamanlarda ülkemize verilmemesi üzerine, devletimizinde destekleriyle birlikte ülkemizdeki BAYKAR firmasının çalışmalarıyla ilk Bayraktar Mini İHA’nın üretimi ülkemizde gerçekleşmiştir.

Bu iha Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine 2007 yılında girmiş. Bu büyük başarının arkasından Selçuk Bayraktar’ın geliştirdiği iha’lar ve siha’lar ilerleyen zamanlarda TSK’nın envanterinde yerini almıştır.

Siha’ların TSK’nın envanterinde yer almasıyla birlikte, ülkemizdeki çeşitli savunma sanayi kuruluşları tarafından da desteklenen, mühimmat ve yardımcı ekipmanları yerli olarak devletimizinde destekleriyle ülkemizdeki savunma sanayi üreticileri tarafından üretilmektedir. Bunlardan Bazıları, ASELSAN ve TUSAŞ’dır. Bunların yanında yardımcı olmak için çeşitli alt kuruluşlarda ülkemizde savunma sanayide faaliyet göstermektedir.