Huawei ve 1 Milyar Dolarlık Yatırımı

Huawei ve 1 Milyar Dolarlık Yatırımı

5 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Çin’de bulunan Shenzen şehrinde kurulmuş çok uluslu bir şirket olan Huawei (Huawei Technologies Co. Ltd.) son zamanlarda tasarımları ve geliştirdikleri teknolojiyle dikkat çekmektedir.

Eski subay olan Ren Zhengfei 1987 yılı içerisinde kendisine ait bir şirket olarak kurmuştur. 2012 yılından büyük bir ivme kazanmış olan Huawei’in Ericsson’u geçmesiyle dünya genelinde en gelişmiş ağ ve de telekomünikasyon cihazları üreticisi olmayı başarmıştır.

Huawei Yatırım

Bu şirkette temel olarak kuruluşundan bu yana telekomünikasyon cihazlarının yanı sıra ağ geliştirmesiyle teknik destek alanında hizmet sağlamak ve yabancı ülkelerin pazarları ve Çin piyasasında yer edinmek olmuştur.

2015 yılına ait olan verilere göre dünya genelinde 170.000 üzeri çalışanı ve 76.000 gibi bir Araştırma-Geliştirme biriminde çalışan kişi bulundurmaktadır. Huawei dünya genelinde 21 adet Ar-Ge olarak çalışmakta olan enstitüsü bulunmaktadır.

ABD ile gerçekleşen gerilimden sonra Türkiye’de bulunmakta olan Ar-Ge merkezi merkez üs şeklinde bir konuma getirilmiştir ve bu üs ikinci en büyük merkezdir.

Huawei Ar-Ge Merkezi: Türkiye

Huawei ve 1 Milyar Dolarlık Yatırımı

Huawei ve 1 Milyar Dolarlık Yatırımı

2009 yılında kurulmuş olan bu üs İstanbul’da konumlanmaktadır. 120 milyon dolardan daha fazla yatırım ile yapılan bu üs Çin’den sonra ikinci en büyük merkezdir. Ülkemizde bulunan bu merkez telekomünikasyon başta olmak üzere Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar yaklaşık olarak 30 ülkede mobil operatörlere hizmet vermektedir.

Huawei gelirinin yaklaşık olarak yüzde 14’lük bir kısmını Ar-Ge için kullanmakta ve geçtiğimiz yılda bu birime yaklaşık 10 milyar dolarlık bir harcama yapmıştır. Ülkemizdeki merkez için ise her yıl yaklaşık 20 milyon dolarlık bir ek yatırım sağlamaktadır.

Huawei’in Üç Temel İş Birimi

Telekom

Türkiye’de kurulduğu yılda üç operatör şirketiyle ortak bir çalışma olan 3G altyapısında çalışmalar yapmış ve bu alanda birçok ödüle layık görülmüştür. Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell’le 4,5G altyapısında bir ortak iş yürütmekte olan Huawei Global aracılığından dolayı en başarılı ülke olarak yerimizi almış bulunmaktayız.

Ülkemizin mevcut şebekesi aracılığı ile büyük bir kısmına hizmet veren Huawei Türkiye Vodafone’un ülkemizdeki altyapısının bütünü Turkcell ve Türk Telokom’un ise büyük bir kısmını sağlamaktadır.

Tüketici

Huawei Ülkemizde Tüketici İş Birimi’ni 2011 yılında kurmuş ve telefon piyasasında yatırımlarını hızlandırarak 2015’te pazar yatırımları, saha yatırımları, cihaz lansmanları ve operatörler ile gerçekleştirilen anlaşmalarla dikkat çekerek büyümeye devam etmektedir.

Enterprise

Enterprise İş Birimi 2011’de faaliyete geçmiş ve Huawei için küresel stratejisinde ülkemizde Artronic, Prolink, Nasa, Penta, Bilgi Elektronik ve Arena olarak çalışmasına altı ortak ile devam etmektedir.

Değişmekte olan müşteri ihtiyaçları doğrultusunda enerji, kamu, ulaşım, eğitim, sağlık, finans, KOBİ gibi kurumsal müşterinin yanı saıra sağlık alanındaki müşteri kitlelerine yönelik geniş ürün alanı ve yenilikçi bakış açısıyla yanıtlar oluşturarak müşterilerine en etkili iş modellerinin geliştirilmesini sağlamaktadır.

1 Milyar Dolarlık Yatırımı

Huawei’nin Google Play’in yerine kendi üretmiş olduğu uygulama mağazası AppGallery’nin Mate30’ların tanıtılmasında paylaşılmış olan bilgi doğrultusunda Çinli şirketin bu mobil uygulamasının geliştirilmesi adına 1 milyar dolarlık yatırım yapılacağı duyuruldu.

Huawei Şirketi AppGallery’de aktif kullanıcı sayısını aylık olarak 390 milyon kişiyi geçtiğini de açılamıştır. Verilmiş olan bu bilgiler doğrultusunda 170’den daha fazla ülkede kullanıcının olduğu ve bu kullanıcıların erişebilmesine açık olan bu AppGallery için yıllık uygulamada indirme sayısının 180 milyarı aştığı bildirilmiştir.