Google Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Google Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

20 Şubat 2020 0 Yazar: Soner Güner

Google SEO çalışması olarak adlandırdığımız işlem; en popüler arama motoru olan Google’a sizin web sitenizi en uyumlu hale getirme işlemi olmaktadır. Bunun için Google arama motorunun kriterlerini bilmeniz oldukça önemlidir. Google ilk olarak bir web sitesinin kullandığı yazılıma bakmaktadır. Web sitesinin kullandığı yazılım Google ile ne kadar uyumlu ise bu da o web sitesini SEO açısından iyi bir şekilde puanlayacaktır. Google ayrıca bir web sitesinin güvenilirliğine de bakmaktadır. Web sitesinin kullandığı sunucuda sevilmeyen web siteleri var ise bu SEO açısından onu kötü etkileyecektir.

Etkili Bir Google SEO Çalışması İçin Kullanıcı Deneyimi

Google kullanıcı deneyimine oldukça fazla önem vermektedir. İlk olarak web siteniz akıcı ve hızlı çalışmalıdır. Bunun için kullandığınız web sitesi yazılımı iyi bir rol oynamaktadır. Hızlı ve etkili bir web sitesi deneyimini kullanıcılarınıza yaşattığınızda Google bunu algılar ve sizin web sitenizi SEO açısından oldukça iyi puanlamaktadır. Kullanıcılar sizin web sitenize geldiğinde istediği şeyi kolay bir şekilde bulmalıdır. Bunu da iyi bir web tasarım hizmeti alarak sağlayabilirsiniz.

Google ayrıca kullanıcı deneyimini oldukça kapsamlı olarak görmektedir. Örnek olarak kullanıcı deneyiminde mobil uyumlu web sitelerini SEO açısından iyi bir şekilde puanlamaktadır. Günümüzde artan mobil cihazlar ve tabletlerin kullanımı ile mobil uyumlu bir web sitesi yaptığınızda çok daha geniş kitlelere hitap edebileceksiniz. Buna da Google oldukça önem vermektedir. Google mobil uyumlu akıcı bir web sitesi deneyimini kullanıcılara aktardığınızı tespit eder ve sizi SEO anlamında oldukça iyi puanlar.

Google SEO için Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelimelerinizi en iyi şekilde ve stratejik bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Google en popüler arama motoru olduğundan dolayı çok fazla kullanıcıya hitap etmektedir. Milyonlarca web sitesi bulunduğu için anahtar kelimelerde oldukça önem taşımaktadır. Anahtar kelime seçerken çok stratejik seçmeniz gerekmektedir.

Anahtar kelime seçerken ilk dikkat etmeniz gereken faktör seçtiğiniz anahtar kelimede rekabetin az olması olacaktır. Seçtiğiniz anahtar kelimede Rekabet ne kadar fazla ise arama motorunda üst sıralara çıkmanız oldukça zor olacaktır. Rekabetin az olduğu anahtar kelime seçmeniz bu açıdan önemlidir. Diğer önemli faktör ise, seçtiğiniz anahtar kelime sizin ulaşmak istediğiniz hedef kitlenize hitap etmesidir.

Dış SEO

Etkili bir iç SEO çalışması yaptıktan sonra dış SEO çalışması da gereklidir. Çünkü Google dış SEO çalışmalarına çok önem vermektedir. Bir web sitesi diğer web siteleri tarafından ne kadar bahsediliyor veya referans oluyorsa bu o web sitesini SEO açısından olumlu etkiler. Web sitesi diğer web siteleri tarafından bahsedildiğinde Google algoritması o web sitesinin sevilen, güvenilir ve herkes tarafından tercih edilen bir web sitesi olarak algılar. Böyle algılaması da haliyle google tarafından anahtar kelimelerinizde çok daha üst sıralara çıkmanıza olanak sağlamaktadır.