Enerji Veren Yiyecekler

Enerji Veren Yiyecekler

13 Nisan 2020 0 Yazar: Fatih SÖĞÜT

Evde kalmaya alıştığımız şu günlerde beslenme alışkanlıklarımız bütünü ile değişmiştir. Bağışıklık sistemlerimizin güçlenmesi, enerjimizin yüksek olabilmesi için bazı özel besinler tüketmemiz gerekiyor. Bu nedenle bu yazı içerisinde Enerji Veren Yiyecekler listesi oluşturmaya çalışacağız.

Muz

Muz

Muz

İnsan vücuduna en yüksek enerji veren besinler içerisinde muzu ilk sıraya alabiliriz. Oldukça kolay sindirilebilir olmasından dolayı da tercih edilen muz birçok ek içeriğe de sahiptir. İçerisinde bol miktarda potasyum bulunduran muz aynı zamanda C vitamini, demir, kalsiyum gibi elementlere de sahiptir.

Nar

Nar

Nar

Nar birçok kişinin sevdiği çok özel bir yiyecektir. Başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa iyi gelen nar vücuda da bol miktarda enerji vermektedir. İçerisinde aynı muzda olduğu gibi C vitamini, demir, kalsiyum bulunan nar, bağışıklık sistemini büyük oranda güçlendirmektedir.

Papaya

Papaya

PapayaPapaya

Enerji Veren Yiyecekler listemize dahil ettiğimiz Papaya yiyeceğiniz daha önce duymamış olabilirsiniz. Yüksek oranda enerjiye sahip olan papaya bağışıklık sistemini büyük oranda güçlendirmektedir. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde soğuk algınlığına karşı da iyi gelen bu meyve muz ve narda olduğu gibi zengin içeriklere sahiptir.

Portakal

Portakal

Portakal

Kış aylarında tüketilmesi kesinlikle önerilen Portakal hem vitamin hem de mineral deposudur. Bol miktarda enerji ve vitamin bulunan portakal düşük kalorili olması ile de ön plana çıkmaktadır. Kan basıncını kontrol altında tutan bu meyveyi düzenli olarak tüketmenizi öneriyoruz.

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi ülkemizde genellikle pasta süsü olarak kullanılır. Anında enerji veren bir yiyecek olmasının yanı sıra sağlık açısından besleyici olması tüketilebilirlik değerini yükseltmektedir. Günlük olarak tüketmeniz durumunda bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, bol enerjiye sahip olabilirsiniz.

BONUS: Köri Sosu

BONUS: Köri Sosu

BONUS: Köri Sosu

Enerji Veren Yiyecekler içerisinde son olarak Köri Sosunu eklemek istiyoruz. Köri olarak adlandırılan sosun içerisinde envaı çeşit baharat yer almaktadır. İçeriğinde yer alan baharatlardan ötürü oldukça lezzetli olan köri sos aynı zamanda yüksek enerji almanıza da olanak sağlar.

Listede yer alan besinleri her zaman düzenli olarak tüketmeliyiz. Ancak salgın günlerinde daha fazla tüketmeli, enerji ve bağışıklık oranını asla düşürmemeliyiz.