E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

16 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Yeni teknolojik sistemlerin getirilerinden birisi de e-fatura sistemidir. İş dünyasının artan trendi dijital dönüşüm sağlamak adına atılan en önemli adımlardan biridir. E-fatura, kağıt faturalarla aynı niteliğe sahip faturaların İnternet ortamında gönderilip, alınması işlemi olarak açıklanabilir. E-Fatura Nedir? konusundaki detaylar;

Hem dünya çapında hemde ülkemizde geniş kullanım alanına sahiptir. E-fatura sayesinde iş yerleri ve mükellefler rahatlıkla fatura düzenlemekte ve yeri geldiği zaman eski faturalara kolay bir şekilde ulaşım sağlamaktadır. E-fatura, kağıt faturalarla aynı değere sahip olduğu için hukuk kurallarına da uygundur.

Dönüşüm uygulamalarının büyük bir parçasını oluşturmakta ve kağıt israfının önüne geçilmektedir. Veri Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından uygulamaya konulan bu sistem, 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamanın kişilere sağladığı bazı avantajlarda bulunmaktadır. E-fatura kağıt faturaya göre çok daha hızlıdır ve aynı anda karşı tarafa ulaşmaktadır.

Elektronik ortamda veya cep telefonunuza e-logo sistemi ile güvenli bir şekilde gelir ve firmalar için maliyeti çok düşüktür. Kağıt, kartuş, kargo masrafı olmaması sayesinde yüzde altmış tasarruf sağlar ve doğaya saygılıdır.

Arşivleme sorununun ortadan kalkmasını sağlamıştır. Evrak fazlalığını azaltması sayesinde kontrolü kolaylaştırıp oluşacak hataları en aza indirmektedir. E-fatura mükellefi olan firmaların, senelik yaklaşık üç milyar TL tasarruf sağlayacağı düşünülmektedir.

E-Fatura-ve-E-Arsiv-Fatura

E-Fatura Ve E-Arşiv

Kanuni olarak yıllık cirosu belirlenen tutarın üstünde olan firmalar için bir diğer mali dönemde e-fatura sistemine geçmek zorunlu zorunlu tutulmuştur. Bunun yanı sıra sağladığı avantajlardan yararlanmak isteyen herkes e-fatura sistemine geçebilmektedir. E-fatura sistemleri muhasebe işleyişine de kolaylık sağlamaktadır. Her iki tarafında yararına olan bu sistem iş ve zaman faydası olarak geri dönüş sağlayacaktır.

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-fatura sistemine geçiş yapmanız için Gelir İdaresi Başkanlığına ait olan sisteme kayıt yaptırıp, gerekli prosedürü tamamlamanız gerekmektedir. Tüm süreçleri adım adım ve doğru bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

Mali Mühür Temini: ilk olarak şirketiniz adına bir mali mühür temin etmek için başvuru yapmalısınız. Gerekli belgeler ve belge ücretleri ödendikten sonra Mali Mühür Sertifikanız 3-10 gün içinde elinize ulaşmış olacaktır.

Online İşlemler: gerekli pin işlemleri, mail, telefon gibi bilgilerinizin oluşumu ve denetimi açısından Kamu Sertifikasyon Merkezi’ne ait İnternet sitesinden bu bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

E-fatura Başvurusu: Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait İnternet sitesinden ‘e-fatura canlı ortam başvuru ‘ formunu doldurarak, e-fatura kullanmak istediğinize dair başvuruyu yapmış olursunuz. Daha sonra fatura sitemini yine bu site üzerinden tekrarlayabilirsiniz.

E-fatura Aktivasyonu: bu adımı da tamamladığınız taktirde e-fatura sistemizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için e-fatura başvuru rehberinde yer alan programı bilgisayarınıza kurmanız ve mali mührünüzü kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede aktivasyon işlemini tamamlamış ve e-fatura sistemini kullanabilir duruma gelmiş olursunuz.
Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı e-fatura görüntüleyici sayesinde geçmiş dönemlerdeki faturalarınıza ulaşmanız ve on seneye kadar arşivlemesini yapmanız mümkündür.