Dünya’nın En Ölümcül 5 Salgını

Dünya’nın En Ölümcül 5 Salgını

25 Mart 2020 0 Yazar: Fatih SÖĞÜT

Korona Virüs salgını her geçen gün etkisini arttırmaya devam ediyor! 2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan bu salgın 2020 yılını neredeyse kabusa dönüştürmüştür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen bu salgın henüz çok yaygınlaşmış değildir. Bununla beraber tarih boyunca birçok salgın milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Bu yazımız içerisinde Dünyanın En Ölümcül 5 Salgını hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kara Ölüm

Kara Ölüm

Kara Ölüm

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıklarından birisi de kara ölüm olarak adlandırılan vebadır. Oldukça bulaşıcı olan bu salgın hastalıkta enfekte kişilerin ciltlerine siyah lekeler meydana getirmektedir. İlk olarak 1346 yılında görülen bu salgının çok fazla ilerleyeceği tahmin edilmiyordu. 9 yıl süren bu salgın etkilerini Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında göstermiştir. Çin’den çıktığı belirtilen bu salgının 200 milyon insan öldürdüğü tahmin ediliyor.

Kolera

Kolera

Kolera

Dünyanın bu zamana kadar görmüş olduğu en büyük ölümcül salgınlardan birisi de Koleradır. Yiyecek, içecek, su gibi tüketilebilir gıda maddelerinden bulaşa bu bakteriyel salgın akut ishale neden olmaktadır. Tarihin çok eski dönemlerinde görülmeye başlanmış olsa da ilk profesyonel teşhisin 1817 yılında yapıldığını görüyoruz. Koleranın bugüne kadar kaç milyon insanı öldürdüğü tam olarak bilinmiyor. 1920’li yıllarda tedavisi bulunan Kolera günümüzde çok az ölüme neden olmaktadır.

Ebola

Ebola

Ebola

Afrika kıtasında baş gösteren bu salgın ilk olarak 2013 yılında ortaya çıkmıştır. Afrika kıtasının birçok bölgesini etkisi altına alan salgın yüzbinlerce kişiye bulaşmıştır. %50 ölüm oranı bulunan Ebola’nın aşı çalışması hala araştırılmaya devam edilmektedir. 100,000 kişinin ölümüne neden olan bu hastalık sadece Afrika kıtası ile sınırlı kalmıştır. Dünya’nın En Ölümcül 5 Salgını içerisinde pandemi olmayan tek hastalık diyebiliriz.

H1N1 Domuz Gribi

H1N1 Domuz Gribi

H1N1 Domuz Gribi

2009 yılında tekrardan baş gösterse de domuz gribi tarihte birçok kez insanlığın başına bela olmuş durumda. Bugüne kadar yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan domuz gribi artık oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilir hale geldi. 2009 yılı öncesi domuz gribi salgınlarında 3 milyon kişi ölmüştür. 2009 yılında ise 284,500 kişi bu salgın nedeni ile ölmüştür.

HIV-AIDS

HIV-AIDS

HIV-AIDS

Enfekte olan kişinin bağışıklık sistemini neredeyse yok eden bu salgın, dünya üzerinde milyonlarca insan öldürmüştür. Virüs kaynaklı salgın hastalıklar içerisinde ilk sırada yer alan AIDS,  aktif olduğu günden bu yana 40 milyondan fazla insanın ölümüne yol açmıştır. Dünya’nın En Ölümcül 5 Salgını hakkında merak ettiklerinizi bu şekilde sonlandırabiliriz.