Dünyanın En Güçlü Antibiyotiği Keşfedildi

Dünyanın En Güçlü Antibiyotiği Keşfedildi

3 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Antibiyotikler vücudumuzu mikroplara karşı korumada kalkan vazifesi görüyor. Fakat bilinçsiz kullanımlar aksine birtakım hastalıkların da elbette yayılmasına neden oluyor. Bunun için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) farkındalık yaratmak adına her kasım ayının ikinci haftası boyunca antibiyotik keşfedildi farkındalığı arttırmak adına bilinçli antibiyotik günü ilan etti. Ancak bu elbette yeterli olmadı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir çalışmanın başlatılması da gerekiyordu.

Yapay Zekanın Derin Öğrenme Metoduyla Geliştirildi

Geliştirilen algoritma sayesinde yapay zekanın derin öğrenme yöntemiyle tam 2.500 farklı doğal bileşen içeren antibiyotikleri üzerinde derinlemesine analizler gerçekleştirildi.

  • Acinetobacter
  • Baumannii
  • Enterobacteriaceae

Doğal bileşenleri incelenerek patojen etkili antibiyotiklerin derin inceleme yöntemiyle üzerinde durulduğu çalışmaya eklendi. Böylelikle yapay zeka teknolojisinin sadece teknik alanlarda değil sağlık alanında da mesafe kat ettiğine bir kere daha tanıklık edilmektedir.

İlk Aşamada 6 Binin Üzerinde Doğal Bileşen Keşfedildi

The Guardian gazetesinin verdiği habere göre yapay zeka antibiyotik keşfedildi derin öğrenme metodu kullanılarak geliştirilmiş algoritma sayesinde bu işleme geçildi. Dünyanın en tehlikeli ve riskli patojen gruplarına ilişkin bir buçuk milyarlık bileşen üzerinde tarama testleri tamamlandıktan sonra 6.000 (altı bin) doğal bileşene ulaşıldığı sonucuna varıldı. Bu sayının derin öğrenme metodu geliştirilerek ilerleyen dönemlerde daha da hız kazanacağına şimdiden kesin gözle bakılmaktadır.

Dünyanın En Güçlü Antibiyotiği Olarak Tanıtıldı

Yapılan araştırma sonuçlarından yola çıkılarak geliştirilen bu antibiyotik ilk kez yapay zeka derin öğrenme metoduyla antibiyotik keşfedildi olarak tıp literatüründe yer almayı başardı.

Araştırmacılardan edinilen bilgiler doğrultusunda ilerleyen süreçte yeni algoritmaların geliştirilmesiyle altı binin üzerine çıkacak doğal bileşenler sayesinde dünyanın en tehlikeli ölümcül ilaçlarına karşı doğal kalkan vazifesi göreceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Dünyanın en güçlü antibiyotik ilacı olarak tıptaki yerini almış bulunan yeni gelişmenin ardında Dünya Sağlık Örgütü MIT araştırma ekibi görevlendirildi. MIT ekibi tarafından yapay zeka teknolojisi kullanılarak derin öğrenme işlemiyle dünyanın en güçlü antibiyotiği olarak resmi olarak duyurusu yapıldı.

Dünyanın İlk Yapay Zekalı En Güçlü Antibiyotiği Oldu

Yapay zeka teknolojisi yalnızca bilim ve teknik sahalarında kullanılmıyor. Sağlık/tıp alanında da yapay zekanın kullanıldığı epey süreden bu yana biliniyor. Nitekim onlardan birisine bir yenisi daha eklenerek dünyanın ilk yapay zekalı antibiyotiği resmi olarak duyuruldu.

Yapılan açıklama doğrultusunda en güçlü antibiyotiğin derin öğrenme yöntemiyle geliştirildiği ve 1,5 milyarlık doğal bileşen taraması sonucunda 6 bin doğal bileşen keşfedilerek geliştirilmiş algoritmayla keşfedildiği bilgisine yer verildi.

İlerleyen süreçte yeni algoritmaların keşfinin tamamlanmasının ardından sözü edilen bu sürecin daha da fazla artış göstererek dünyanın gelecek tıbbi gelişmelerine yön vereceği ve insan sağlığının koruma altına alınması bakımından da öne çıkacağına ilişkin bilgilere yer verildi. Tıp literatürüne ilk yapay zekalı antibiyotik olarak geçmiş olup ayrıca yeni doğal bileşenlerin keşfi için yoğun çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü yürütüyor.