Corona Virüsünün Dünya Ekonomisine Etkisi

Corona Virüsünün Dünya Ekonomisine Etkisi

13 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Çinin Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü küresel ekonomi etkisini önemli ölçüde etkileyen bir salgın hastalık haline gelmiştir. Pek çok ürünün ana, ara parçaları ya da tamamı Çin’de üretilmektedir. Ancak salgın sebebiyle pek çok fabrika üretimi durdurmuş haldedir. Çin’den ithalatı durduran pek çok ülkede de gelen mallar gümrükte kalmakta ülkeye sokulmamaktadır. Bu da pek çok ülke içerisinde kara borsanın hareketlenmesi, ürünlerin fahiş fiyattan satılması şeklinde kendini göstermektedir. Corona Virüsünün Dünya Ekonomisine Etkisi;

Pek Çok Sektör Çin’e Bağlı

Bu ürünlerin başında da maskeler ve temizlik maddeleri yer almaktadır. Çin üretimde dünyanın fabrikası olarak bilinmektedir. Gıda, oyuncak, teknoloji, akılı cihazlar endüstrisi, havacılık, alışveriş gibi pek çok sektör de Çin’e sıkı sıkıya bağlı durumdadır. Çin’de üretimin durması bu sektörlerde de şok etkisi yaratmıştır. Çin’de üretimin durdurulmasının yanı sıra dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’le pek çok devlet ticareti kesmiş ve hava yollarının satışları da düşmüş durumdadır.

dünya turizm

Turizm

Dünyada Turizm Gelirleri Azaldı

Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip olan Çin dünyaya en büyük mal ve hizmet üretimini sağlamaktadır.Önemli bir hammadde tüketicisi olan Çin’in imalatlarda kullandığı en büyük hammadde olan petrolde ülkeye yapılan giriş çıkışların engellemesi sebebiyle ulaştırılamamakta üretim yapamayan Çin’in petrole talebinin azalmasıyla da petrol fiyatlarında düşüş yaşanmamaktadır. Turizm sektöründe de önemli ölçüde düşüş yaşanmaktadır. Virüs sebebiyle pek çok ülkede Çin’den gelen uçuşlar durdurulmuş ve Çinli turist sayısında da belirgin bir oranda düşüş devam etmektedir.

teknoloji

Teknoloji

Teknoloji Fabrikası Wuhan’da Fiyatlar Arttı Üretim Durma Noktasına Geldi

Wuhan teknolojik ürünlerin üretim merkezi olarak bilinmektedir bu sebeple corona virüsü en çokta teknoloji sektörünü etkilemiş durumdadır. Salgının yayıldığı bu bölgede tüm halka açık yerler kapatılmış durumdadır. Kentte ekonomi neredeyse sıfır noktasına gelmiştir. Ülkeye hammadde girişinin sıkıntılı olması sebebiyle maliyetler artmış bu bölgedeki teknoloji üreticileri de fiyatları artırmış durumdadır.

Çin’in Yıllık Büyümesinde %1’lik Düşüş

Corona virüsü Çin ekonomisini büyük oranda etkilemiştir öyle ki bu durumun Çin’in yıllık büyümesini %1 oranında aşağıya çekebileceğine dair uzman görüşleri mevcuttur. Dünyanın üretim makinesi olarak bilinen Çin pek çok hammaddenin ithalatını yapmaktadır bu sebeple Çin’de üretimin durması pek çok ülkeden alınan maddelerin durmasına da sebep olmaktadır bu da çinin dünya ekonomisinin %16,3’ünü kontrol ettiği düşündüğünde oldukça önemli bir miktar olarak hesaplara yansımaktadır. Pek çok ürünün ana ya da ara parçalarının Çin’de üretilmesi ve Çinin üretiminin durması sebebiyle yeni üretimlerin gerçekleşmemesi stoklarda olan ürünlerin değerlerini de oldukça fazla artırmış durumdadır. Corana virüsüyle aynı paralelde karaborsada artmıştır.

Corona Virüsü Türkiye’nin Ekonomisini De Etkiledi

Türkiye de Çin’deki Corona virüsünün ekonomiye olumsuz etkilerinden nasibini almış durumda öyle ki ülkedeki elektrik ve otomotiv üretimlerinde kullanılan parçaların hepsi Çin’den ithal edilmektedir yaşanan salgından dolayı Çindeki üretimin de durması bu alanda sıkıntılar yaşanmasın sebep oluyor. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de Çin’den ithalat akışının kesilmesi dolayısıyla pek çok ürünün fiyatında yüksek miktarda artış yaşanmaktadır. Her ürünün fiyatına günden güne yüksek zam oranları eklenmektedir. Çin’den hammadde yarı mamul madde ithalatının yapıldığı sektörlerin de virüse çözüm bulunmaması halinde oldukça çıkmaza girebileceği yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır.