Arduino Hakkında Merak Edilenler

Arduino Hakkında Merak Edilenler

27 Şubat 2020 0 Yazar: Soner Güner

Dünyada giderek önem kazanan meslek dallarından bir tanesi de yazılımdır. Yazılım bakıldığında kolay ve hızlı para kazanabileceğiniz bir meslek gibi gözükse de işin aslına bakıldığında karmaşık yapısından dolayı bir takım zorlukları mevcuttur. Eğer kodlama ve yazılım öğrenmek istiyorsanız başlangıç seviyesinden başlamanız gerekmektedir. Bunun içinde en mantıklı yol ilk önce Arduino öğrenmektir.

Arduino Nedir?

Arduino kolay bütünleşmiş edilebilen ve basit kullanım özelliğine sahip olmasıyla birlikte yeni yâda başlangıç seviyesinde kodlama bilen kişilerin bile üst düzey yazılım yapmasına olanak sağlamaktadır. Arduino yazılımı ile birlikte kartlar ve modüller kullanıldığı takdirde yeni etkileşimler oluşturulmasını sağlamaktır.

Donanım İçeriği Nelerdir?

Arduino programlama modülü olarak da tanımlanmaktadır. Bunun için giriş ve çıkış kartına sahip olmasıyla birlikte processing diliyle çalışan bir yazılım barındırmaktadır. Temeline bakacak olursak bir kart sistemi yardımıyla çalışmaktadır. Bunun yanı sıra gerekli olan çeşitli elemanlar aracılığıyla diğer devre ve modüllerle de bağlantı kurabilirsiniz.

Bilinenin aksine arduino sadece bir mikro işlemci uygulaması değildir. Ancak doğru elemanlar aracılığıyla mikroişlemciler üzerinde daha iyi ve daha hızlı çalışmalar yapmanızı sağlamaktadır. Mikroişlemciye bağlanması için USB giriş çıkışları yâda güç yoluyla bağlandığınızda yardımcı olabilmektedir.

Arduino Çeşitleri Nelerdir?

Modeller kullanım amacınıza göre değişmektedir. Dolayısıyla tercih ettiğiniz modeli iyi bir şekilde seçmeniz gerekmektedir. Çünkü seçtiğiniz modeli istediğiniz modülle göre belirlenmesi ve ona adapte olması gerekmektedir.

Arduino Uno

Günümüzde sıklıkla tercih edilen Arduino modellerinden biri olan Uno modeli basit bir tasarıma sahip olmasıyla birlikte altı adet analog girişine sahip olmasıyla birlikte altısı PWM olmak üzere toplam on dört sayısal giriş hizmeti sunmaktadır. Birden fazla mikroişlemciyle çalışmakla birlikte aynı zamanda on altı mhz ölçeğinde bir saat hızına sahiptir. Üstün hız ve güvenli alt yapı ile piyasaya sunulan ve alanında devrim yaratan Arduino uyumlu bağlantı noktaları ile de kolay kullanım sunuyor.

Leonardo

Leonardo da mikro denetleyicinin diğerlerine nazaran bir USB haberleşme portuna sahiptir. Bu yüzden Atmega32u4 model bir mikroişlemciye sahip olmasıyla birlikte bağlandığı dizüstü veya masaüstü bilgisayarları CDC yâda COM portu olarak tanımlamaya olanak sağlamaktadır.

Due

Bu kartı diğerlerinden farklı kılan özelliklerden bir tanesi düşük voltaj ile çalışmasıdır. Ve aynı zamanda elli dört dijital giriş ve çıkış pini bulunmaktadır. USB ile uyumlu bağlantılara da sahiptir.