5G Nedir ? Ülkemizdeki Ve Dünyadaki Etki Alanı Nelerdir

5G Nedir ? Ülkemizdeki Ve Dünyadaki Etki Alanı Nelerdir

2 Mart 2020 0 Yazar: Soner Güner

Dünyanın önde gelen tüm telekomünikasyon firmaları, daha hızlı internet bağlantısı sunmanın yollarını arıyor. Telefonlar, saatler, evler ve otomobiller kopmayan hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Tüm bu cihazların ihtiyaç duyduğu bant genişliğini sunmak içinse, yepyeni bir kablosuz ağ doğuyor. O da 5G olarak kendini gösteriyor.

Son teknoloji ağ bağlantısının yakın zamanda global çapta benimsenmesi bekleniyor. Bununla beraber adeta mobil internet dünyasında bir devrim gerçekleşecek. Ülkemizde de 2020 yılının haziran ayında ulaşıma açılması beklenen 5g, insanlar tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

İnsanları Neler Bekliyor?

Evlere gelecek 5g internet teknolojisinde kablo gibi yeni alt yapı yatırımlarına ihtiyaç olmayacak. Yeni teknoloji modemler interneti, tıp ki telefon kullanımı gibi havada uçuşan sinyallerden alacak. Ve bunu ev içindeki ilgili cihazlara dağıtacak. Ayrıca 5g teknolojisinin gelmesiyle beraber, yıllardır konuşulan ve ekosistemi oluşturulmaya başlanan nesnelerin interneti teknolojisinde de büyük bir atılım yaşanacak. Çünkü 5g internete bağlı tüm cihazların, birbiriyle konuşabilmesini sağlayacak olan alt yapının temelini oluşturacak. Yakın zamanda insanoğlunu bekleyen yeni mimarilerin, teknolojilerin ve donanımların yolu 5g teknolojisinden geçecek.

5G Teknolojisi İnternet Hızı

Dünya artık 5g’ ye hazırlanıyor. Bu amaçla da çeşitli testler yapılıyor. Test sonuçlarında internet hızının şimdiki hızından on kat hızlı çıktığı kayda geçti. Örneğin, 1 gb olan bir video, şu an 10 dakikada iniyorsa, 5g teknolojisi geldiğinde, o videoyu bir dakikada indirmiş olabileceksiniz. Bu hız sadece dosya indirmeye yaramıyor. 5g Türkiye’nin önünde bulunan birçok kapıyı açacaktır.

Bu Kapılar Nelerdir?

5g teknolojisi sağlık, eğitim, ulaşım, oyun gibi birçok alanda kolaylık sağlayacak. 5g sadece hızı da ifade etmiyor. Hızın yanında gecikme süreleri de önem arz ediyor. Gecikmenin düşmesiyle birlikte, canlı robotik ameliyatların arttığı gözlemlenebilecek.

Bütün teknolojiyi, endüstriyi değiştirecek alt yapının içerisinde bu da yatıyor. Bugün kullanılan internetin en az on katı, hatta yirmi katı daha düşük gecikme süreleri yaşanması ön görülüyor. Oturulan yerden dünyanın diğer ucundaki bir makineyi, bir arabayı, sanki buradaymış gibi kullanabilirsiniz. Düşük gecikme süreleri uzaktan yapılan ameliyatları mümkün kılacak nitelikte olacak.
5g ile gelecek üçüncü konu ise, bütün nesnelerin artık birbirine bağlı olduğu bir dünyada çok küçük alanlarda, çok fazla sayıdaki nesnenin şebekeye bağlanabilme kapasitesi olacak. 5g ile beraber 1 kilometre karede bir milyon ve üzeri nesne birbirine bağlanmış olacak. Nesnelerin interneti söz konusu olduğunda oturulan sandalye dahi internete bağlı hale gelebilecek. Yani bağlı bir dünya için 5g yine çok önemli bir rol oynayacak.

Türkiye Ne Zaman 5G Teknolojisine Ulaşabilecek?

5g teknolojisinde testlerin yapıldığı, kullanabilirliği ölçüldüğü alanlarda büyük oranda ilerleme kaydedildi. Türkiye 5g ile yakın zamanda buluşma imkanı elde edecek. 2020’nin haziran aylarında hizmete açılması beklenen 5g teknolojisi, insanlarda merak uyandırıyor.