3D Yazıcı Nedir? Çalışma Prensibi Nelerdir?

3D Yazıcı Nedir? Çalışma Prensibi Nelerdir?

9 Mart 2020 0 Yazar: Fatih SÖĞÜT

3D yazıcı teknolojisi ile ilgili çalışmaların aslında çok yeni olduğunu düşünüyoruz. Oysa; bu çalışmalar 1984 yılından bu yana yürütülmektedir. 20 yıldan uzun süredir yapılan çalışmalar ilk örneklerini vermeye başladığında ilk olarak hobi severler 3D yazıcı edinmeye başladı. İlk etapta oldukça yüksek fiyatlar ile satılmaya başlanan yazıcılar, üretici şirketlerin artması ile beraber daha ekonomik hale geldi.

3D Yazıcı kullanmak için öncelikle yazıcıdan çıkartılacak ürünün modellemesi yapılması gerekiyor. Çeşitli CAD programları ya da lazer tarayıcılar kullanarak baskısı yapılacak nesnenin modellemesi yapılmaktadır. Modelleme çalışmasının ardından elinize geçen dosyayı ST formatına çevirdiğinizde baskı alımına hazır olduğunu göreceksiniz.

3D Yazıcı İle Neler Yapılabilir?

3D Yazıcı Nedir? Çalışma Prensibi Nelerdir?

3D Yazıcı Nedir? Çalışma Prensibi Nelerdir?

3D yazıcı teknolojisi son 20 yıl içerisinde büyük bir ilerleme kat etmiştir. Başta makine yedek parça tasarımları olmak üzere ürün tasarım modelleri, proje maketlerinin ucuz ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi için bu teknolojiden destek alınmaktadır. Sunu organ, implantlar, plastik alçılar, özel protezler oyuncak tasarımları, takı tasarımları, hayal gücünüze bağlı özel tasarımları bu teknoloji ile baskılı hale getirebilirsiniz.

3D Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3D Yazıcı Nedir? Çalışma Prensibi Nelerdir?

3D Yazıcı Nedir? Çalışma Prensibi Nelerdir?

  • 3D yazıcı konusunda birçok üretici bulunmaktadır. Satın alacağınız yazıcının uzun ömürlü olabilmesi için kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekiyor.
  • 3D yazıcının içerisinde bulunan yazılımın oldukça kaliteli olması gerekiyor. Yazıcı içerisindeki yazılım ne kadar kaliteliyse hazırladığınız modellemenin baskı ve işlenmesi de o kadar hızlı olacaktır.
  • 3D yazıcıda bulunan yazdırma malzemesine kesinlikle dikkat edilmelidir. 20 yıllık bir geçmişe sahip olsa da kullanılan malzemelerin oldukça pahalı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Aynı zamanda 3D yazıcıların baskısında kullanılan ham maddelerin de oldukça pahalı olduğunu göreceksiniz.
  • Her defasında aynı baskı kalitesi alamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. Yazdırma istikrarı yakalayabilmek için kalibrasyon ayarına dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Bazı baskılar için 24 hatta 48 saat beklemeniz gerekebilir. Bu nedenle yazıcı hızına dikkat etmeden asla alım yapmamanı öneriyoruz.

Çeşitli hammaddeler ile son zamanlarda oldukça fazla 3D baskılar deneniyor. Bilim insanlarının şu an ki hedefleri 3D yazıcı kullanılarak gıda hammaddeleri üretmek. Bu sayede yemeklerimizin malzemelerini yazıcıdan istediğimiz zaman üretebileceğiz.